logo vivaoliva

projekt realizowany przez
Fundację Wspólnota Gdańska

logo wspólnota gdańska

Skarby Oliwian

skarby oliwian

Wesprzyj nas 1,5%

Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Wesprzyj kulturę i sztukę przekazując 1,5% podatku:
KRS 0000286430

Podsumowanie roku 2023 - kliknij tutaj, aby zobaczyć

Podsumowanie roku 2022 - kliknij tutaj, aby zobaczyć

Dokumenty informacyjne

wydarzenie


ETNOWIOSNOWISKO

organizator: Akademickie Centrum Kultury ALTERNATOR
kiedy? rozpoczyna się 2014.04.04 kończy 2014.04.06,
gdzie? , Muzeum Etnograficzne, Gdańsk Oliwa

Muzeum Narodowe Oddział Etnograficzny oraz Akademickie Centrum Kultury zapraszają na II edycję Festiwalu Muzyki i Wiosny ETNOWIOSNOWISKO.

Program ETNOWIOSNOWISKA:

5 kwietnia 

Oddział Etnografii MNG /Spichlerz Opacki
10.30 – 12.30 warsztaty pieśni tradycyjnych - Jurczyszyn/Kamila Bigus

od 13 .00: „ETNOSTORY- opowieści nie tylko wiosenne”:

1. Mahasringa – Indie - Barbara Styczeń –
Autorka zaprasza do przeniesienia się w światy tradycyjnej kultury Indii. Jej żywej codzienności można doświadczyć w ukrytym u podnóża gór zakątku zwanym Ahobilam. Historia Prahlada i Narasimha Swami wypełnia życie mieszkańców południowych Indii. Drugi to Bengal w delcie Gangesu, okolice Kalkuty. Większość mieszkańców dawnej dżungli żyje w wioskach położonych na wyspach pływających po rozlewiskach tej niesamowitej, świętej rzeki. Porą deszczową jest najtrudniej, gdy Ganges wezbranymi wodami zmienia swoje koryto zalewając obszary tego regionu. Mahasringa żyje tutaj wraz z rodziną od 20 lat i wypełnia swoje życie dożywianiem. Jest lekarzem medycyny ayurwedyjskiej. Ugotował już miliony posiłków i rozdał je potrzebującym - jedno gotowanie to 1,5t pożywienia dla 1000-1500 osób, leczy, montuje studnie, naprawia domy i całym sercem stara się służyć każdemu kogo spotka na drodze swojej wędrówki przez życie.

2. Wioski kwiatami malowane– Ola Smulska
Fotograficzna podróż przez urocze zakątki Polski, ukazująca tradycyjną zabudowę wiejską. Kraina Otwartych Okiennic, łemkowska Nowica i wieś malarek Zalipie to perełki warte bliższego poznania!

3. Film z magicznej wyprawy terenowej na Kaszuby - Ewelina Karczewska ( Ekspres Kaszubski ), ok.30 min.

4. Opowieści wschodzącego świata - Magdalena Polkowska


6 kwietnia

Oddział Etnografii MNG /Spichlerz Opacki

godz. 10.30 - 12.30 : wasztaty pieśni tradycyjnych wraz ze śpiewakiem z Andaluzji Jesus Sallabera Molina


ok. godz.12.30
KONCERT KAPELI PRZEWŁOCKIEGO

Marek Przewłocki – skrzypce, cymbały, śpiew
Joanna Gostkowska – basetla, bębenek, śpiew
Justyna Mazurkiewicz – bębenek, cymbały, śpiew

Kapela istnieje od 2011 roku. Repertuar kapeli jest zaczerpnięty bezpośrednio od wiejskich skrzypków, a stylistyka jest kontynuacją wiejskiego stylu gry. Kapela zachowuje podstawową zasadę przyświecającą tej muzyce, jej funkcję, służącą akompaniowaniu do tańca. Regiony, z których czerpie są kolebką polskich mazurków. Można powiedzieć, że to pogranicze północnej Małopolski oraz południowego Mazowsza, oddzielonych naturalną granicą, rzeką Pilicą.
Nowością w programie jest też rekonstruowany repertuar wileński, zaczerpnięty od
cymbalistów wysiedlonych w wyniku wojny z województwa wileńskiego i osiadłych na terenach północnej Polski rozciągających się od Ełku aż po Szczecin.


Oddział Etnografii MNG /Spichlerz Opacki ok. godz.13.30

KONCERT PIEŚNI FLAMENCO: JESUS SALLABERA MOLINA
Flamenco, o jakim wiemy niewiele. Stara muzyka, wyrosła z ziemi, ze słońca, z pracy ludzi.i z ich serc - takich samych, jak wszędzie indziej. Muzyka, która niosła się po polach, która płynęła spod dachów prostych kuźni jeszcze zanim w Andaluzji pojawili się Cyganie; muzyka ludzi, którzy nie używali instrumentów - bo ich nie mieli, ale używali rąk do klaskania, stołu do stukania, kowadła... Podążając za pieśniami, które zaśpiewa Jesús Sallabera Molina, śpiewak i muzyk z Sevilli, powędrujemy od tego, co człowiek śpiewa tylko sobie i całemu niebu, ku temu, co służy wspólnej zabawie. Od cante jondo, czyli pieśni zrodzonych z bólu i łez, i czarnego smutku, przez

pieśni liryczne, aż po taneczne rytmy i przyśpiewki. Cañas, seguiriyas, solea por bulerias, tangos,bulerias... Żeby nam się dobrze wędrowało, opowiemy troszkę o tej Andaluzji, którą się spotyka tylko przez muzykę, o jej zapachach, rytmach i ludziach. Częścią koncertu będzie też krótki pokaz pracy grupy warsztatowej, która będzie nurkowała w śpiewie jondo pod okiem Jesusa Sallabery przez dwa dni poprzedzające koncert...

Jesús Sallabera Molina : śpiew, palmas
Katarzyna Enemuo : opowieści
gościnnie: Sławomir "Rodriguez" Porębski : instrumenty perkusyjne

Jesùs Sallabera Molina (Sevilla)
Śpiewak flamenco i muzyk wszechstronny z Sevilli. Wychował się w dzielnicy Triana, w rodzinie, w której flamenco było częścią codziennego życia. Ojciec José Sallabera to tancerz, śpiewak i gitarzysta. Matka Florentina Molina Romero to słynna w Sevilli śpiewaczka flamenco znana przede wszystkim ze wspaniałych interpretacji saetas. Ciotka Maria Jesùs Molina Romero śpiewała w zespole Las Marcheneras, w którym koncertowała między innymi z Lorą Flores, z Pepe Pinto i z Juanito Valderrama. Jesùs swoją edukację muzyczną zdobył, jak większość artystów flamenco, uczestnicząc od dziecka w  rodzinnych fiestach. Potem ugruntowywał ją i rozwijał w barach i lokalach flamenco w Sevilli. Prowadzi warsztatyśpiewu flamenco, palmas i gry na cajonie dla śpiewaków, tancerzy i muzyków flamenco. Od kilku lat współpracuje – jako nauczyciel i śpiewak z gdyńską szkołą tańca flamenco El Patio. Prowadzi również warsztaty śpiewu z tradycji andaluzyjskiej dla osób nie zajmujących się flamenco. Multiinstrumentalista, grający na instrumentach perkusyjnych, didjeridoo, harmonijce ustnej i gitarze akustycznej. Bierze udział – jako muzyk i śpiewak – w różnych projektach związanych z muzyką etniczną, tradycyjną, jak również improwizowaną. Jest autorem własnej muzyki i tekstów, które stanowią m.in. część repertuaru grupy Bocadorada .Jest znakomitym nauczycielem, wykorzystującym w pracy zarówno wieloletnie doświadczenie, jak i intuicję muzyczną, dzięki czemu potrafi przekazać to, jak w tej muzyce wędruje energia, jak mieć nad nią kontrolę i jak sprawić, żeby to, co gramy i śpiewamy rzeczywiście było flamenco, żeby zbliżało i – żeby cieszyło!

(koncert zespołu realizowany w ramach projektu „Jesteśmy tacy sami. Jesteśmy rożni” dofinansowanego przez Urząd Miasta Gdańska)
 


Pałac Opatów, ok. 14.30/15.00
KONCERT/ PERFORMANCE: PIŁA I HARFA Emila Raiter/ Anna Bojara

To autorski projekt muzyczny dwóch kobiet grających na harfie i pile muzycznej, które przy dźwiękach swoich instrumentów zabierają odbiorców w odrealniony,
romantyczny, a zarazem lekko groteskowy świat.
Świat rozkwitającej na wiosnę miłości. Podstawowym instrumentom (niecodzienny, nieobliczalny związek harfy i piły!) towarzyszyć będą dwa głosy żeńskie oraz rozmaite przeszkadzajki, które pomogą wprowadzić widza w świat rozkwitającej, budzącej się do życia... miłości
Projekt powstał w ramach Nurt OFF na 35 Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
Piła i Harfa - zespół powstał latem 2013 roku w Warszawie.
Skład zespołu stanowią
Anna Bojara grająca na pile muzycznej
Emilia Raiter grająca na harfie.
Artystki komponują muzykę, piszą teksty do piosenek i opowiadanych historii.
 

Pałac Opatów, ok. 15.30/16.00
KONCERT ZESPOŁU ANNUTARA

Annutara - żywiołowy zespół z Trójmiasta, pełen bałkańskich, ukraińskich i leśnych brzmień, energetyzującą mieszankę kobiecych głosów wielogłosów, wybuch etnicznych muzycznych kompilacji śpiewnych, galerię tanecznych melodii - w rytmach nie tylko parzystych - ku radości muzykowania! , która w obecnej konstelacji koncertuje od 2013 roku, składa się głównie z muzyków związanych z gdańską Akademią Muzyczną. Swoje inspiracje czerpie z muzyki tradycyjnej całego świata, podążając jednocześnie w stronę żywiołowych, współczesnych aranżacji, tworząc własne kompozycje i teksty, a wszystko to okraszone jest niezwykłą energią płynącą ze sceny.

Alina Jurczyszyn – wokal
Kamila Bigus – wokal, skrzypce
Michał Zeltman – gitara
Michał Mantaj – akordeon
Tomek Nowik – kontrabas
Dawid Lipka – trąbka
Tomek Sowiński – instrumenty perkusyjne

Więcej o całym wydarzeniu:
https://www.facebook.com/etnowiosnowisko
http://www.ack.gda.pl/etnowiosnowisko/

wróc do góry