logo vivaoliva

projekt realizowany przez
Fundację Wspólnota Gdańska

logo wspólnota gdańska

Skarby Oliwian

skarby oliwian

Wesprzyj nas 1,5%

Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Wesprzyj kulturę i sztukę przekazując 1,5% podatku:
KRS 0000286430

Podsumowanie roku 2023 - kliknij tutaj, aby zobaczyć

Podsumowanie roku 2022 - kliknij tutaj, aby zobaczyć

Dokumenty informacyjne

wydarzenie


X Międzynarodowa Konferencja - Kobieta w Kulturze

organizator: Uniwersytet Gdański
kiedy? rozpoczyna się 2015.03.06 kończy 2015.03.07,
gdzie? Początek o godz. 9:00, Aula S205 Wydziału Nauk Społecznych UG, ul. Bażyńskiego 4, Gdańsk Oliwa

Jak Polacy radzą sobie na emigracji? Jak żyje się imigrantom i imigrantkom w Polsce i w innych krajach? Czy równowaga praca-dom to tylko męska sprawa? I tylko w Norwegii jest do osiągnięcia? Czy zawsze wielokulturowość musi być trudna?



Naukowcy z ponad 30 krajów będą na Uniwersytecie Gdańskim przedstawiać najnowsze wyniki badań dotyczących migracji, multikulturowych społeczeństw oraz zmian, które powoduje kontakt międzykulturowy - zmian dla jednostek, par, rodziny i całych społeczeństw.

Już po raz 10-ty zapraszamy na coroczne wydarzenie z cyklu Kobieta w kulturze. W tym roku skupimy się na dwóch kwestiach: zjawisku migracji w Polsce i na świecie, oraz wspieraniu równowagi praca-dom kobiet i mężczyzn.

Co roku ponad 600 uczestników i uczestniczek bierze udział w organizowanych przez nas sympozjach i wykładach. W tym roku, w ramach Konferencji, badacze i badaczki z ponad 30 krajów (oprócz Polski, także m.in. z Australii, Argentyny, Indii, Norwegii, Szwajcarii, Wlk. Brytanii, Włoch, Turcji, USA) będą prezentowali najnowsze wyniki badań dotyczące tego, jak społeczeństwa radzą sobie z kwestiami wielokulturowości, mniejszościami etnicznymi i narodowymi, jaka jest sytuacja imigrantów i emigrantów w różnych krajach oraz jak mężczyźni i kobiety na świecie radzą sobie z łączeniem ról zawodowych i rodzinnych.

Prelegentami i prelegentkami będą nie tylko światowej sławy przedstawiciele i przedstawicielki świata nauki, ale również praktycy na co dzień pracującymi z imigrantami i imigrantkami i działającymi na rzecz podniesienia jakości życia kobiet i mężczyzn w różnych zakątkach świata.

W ramach spotkania planowane są wykłady plenarne (m.in. wystąpi Joseph Vandello z University of South Florida oraz oraz Elisabeth Beck-Gernsheim z University of Erlangen-Nuremberg) oraz ponad 20 sesji tematycznych poświęconych kwestiom wielokulturowości, migracji i zmian społecznych w rodzinie. Dodatkowo zapraszamy również na warsztat poświęcony skutecznej pomocy migrantom i migrantkom (prowadzony przez Fundację dla Somalii) oraz projekcje filmów dotykających kwestii migracji i sytuacji kobiet i mężczyzn na świecie (m.in. Olena (2013), w reżyserii Elżbiety Benkowskiej, o parze młodych Ukraińców migrujących przez Polskę do Skandynawii oraz Banaz - historia miłosna (2012), reż. Deeyah Khan, wstrząsający film o honorowym zabójstwie Banaz Mahmod, 19-letniej Brytyjki kurdyjskiego pochodzenia).

W ramach Konferencji zaprezentujemy pierwsze wyniki międzynarodowych badań prowadzonych przez konsorcjum, którego liderem jest Uniwersytet Gdański. Od października 2013 roku zespół badaczy i badaczek kierowany przez dr Nataszę Kosakowską-Berezecką prowadzi psychologiczne i socjologiczne badania ilościowe i jakościowe wśród Polaków w Norwegii - jak żyje się polskim rodzinom w Norwegii, jak dzielą między siebie obowiązki domowe, czy polscy mężczyźni są bardziej skłonni do korzystania z urlopu rodzicielskiego w Norwegii niż w Polsce? A jak radzą sobie z tymi kwestiami rodzice w Polsce?

WSTĘP WOLNY na wszystkie części wydarzenia!

Organizatorami Konferencji są: Instytut Psychologii i Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego, oraz projekt PAR Migration Navigator (www.migrationnavigator.org), w ramach którego prowadzone są 3-letnie badania dotyczące jakości życia polskich rodzin w Polsce i Norwegii.


Początek: 6 marca, godzina 9.00 - AULA S205, Wydział Nauk Społecznych, Uniwersytet Gdański, ul. Bażyńskiego 4, Gdańsk.

W celu poznania szczegółów zapraszamy na strony internetowe: http://www.facebook.com/konferencja.kwk oraz www.kobietawkulturze.ug.edu.pl.

Konferencja współfinansowana ze środków funduszy norweskich, w ramach programu Polsko-Norweska Współpraca Badawcza realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

(Tekst za: www.trojmiasto.pl)

wróc do góry