Projekt realizowany przez
Fundację Wspólnota Gdańska

Fundacja Wspólnota Gdańska

+ Henryk Komowski

← powrót do listy artystów

gatunki powiązane z artystą: malarstwo, grafika, rysunek, inne

Henryk Komowski  urodził się w 1939 roku w Pucku, zmarł w 2014 w Gdańsku. Był artystą plastykiem, malarzem, rysownikiem, rzeczoznawcą w dziedzinie dzieł sztuki, projektantem i wykonawcą małych form przestrzennych i biżuterii unikatowej.
W Pucku uczęszczał na zajęcia do ogniska plastycznego, które prowadziła znany pejzażysta, portrecista, marynista Paweł Frołow. Spotkanie z tym artystą pozwoliło na odkrycie talentu Henryka Komowskiego i miało wpływ na jego dalszą drogę artystyczną.
Ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Gdyni-Orłowie. W latach 1959-1965 studiował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na wydziale malarstwa w pracowni prof. Piotra Potworowskiego, prof. Rajmunda Pietkiewicza i prof. Józefy Wnukowej. W latach 1966 -1968 pracował w PWSSP w Gdańsku, prowadził ćwiczenia z kompozycji i propedeutyki malarstwa architektonicznego.
Następnie w latach 1968 - 1976 pracował w Wojewódzkim Zarządzie Kin w Gdańsku projektując i realizując plakaty i wielkoformatowe reklamy filmowe. Był realizatorem oprawy plastycznej do II Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdańsku. Był autorem wielkogabarytowych, ściennych, graficznych reklam. Wykonywał plansze informacyjno-reklamowe dla dużych trójmiejskich zakładów pracy, animacje rysunkowe do biuletynów z zakresu medycyny i prawa pracy, medale oraz ex librisy.
Od 1965 do 2008 roku był czynnym członkiem ZPAP w Gdańsku. Uczestniczył i współorganizował zjazdy, plenery, komisje. Był współzałożycielem spółdzielni artystów plastyków, później APRO. Ponad czterdzieści lat pracował społecznie na rzecz środowiska artystycznego i mieszkańców Trójmiasta. Za swoją działalność został uhonorowany dyplomami.
Prace malarskie artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Biżuteria artystyczna autorstwa Henryka Komowskiego znajduje się w zbiorach Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym oraz w zbiorach prywatnych.

Wybrane wystawy malarskie:
1966 III Festiwal Malarstwa Współczesnego, Szczecin
1967 Wystawa indywidualna, Klub Dziennikarza, Gdańsk
1967 Salon XX-lecia Okręgu Gdańskiego ZPAP, Sopot
1968 Ogólnopolska Wystawa Młodego Malarstwa Rysunku i Rzeźby, Sopot
1968 XXI Festiwal Sztuk Plastycznych, Sopot
1969 Wystawa Okręgu Gdańskiego ZPAP, Dom Plastyka, Warszawa
1970 Wystawa Okręgu Gdańskiego ZPAP, Dwór Artusa, Gdańsk
1980 Ars Aquae, Katowice
1983 Wystawa indywidualna, Jennersdorf
1984 Wystawa zbiorowa, Kościół św. Michała, Sopot
1985 Wystawa zbiorowa, Galeria św. Michała, Sopot
1988 Wystawa zbiorowa, Kościół św. Mikołaja, Gdańsk
2010 Wystawa indywidualna, Dom Kultury PSM „Przymorze”, Gdańsk
2014 Zaduszki, wystawa zbiorowa, Kościół św. Jana, Gdańsk
2017 Między tłumem a samotnością, wystawa indywidualna, retrospektywna, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Gdańsk
2019 Przeciw Niepamięci, wystawa prac Bożeny, Henryka, Tytusa Komowskich, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, Dworek Sierakowskich, Sopot

Wybrane wystawy biżuterii unikatowej:
1976 Pokaz dla prasy francuskiej, Paryż, Francja

1977 Inhogenta, Międzynarodowe Targi Biżuterii Artystycznej, Monachium, Niemcy
1977 Międzynarodowe Targi Poznańskie, Poznań
1977 Międzynarodowe Targi Biżuterii, Paryż, Francja
1977 Międzynarodowe Targi Biżuterii, Birmingham, Wielka Brytania
1977 Międzynarodowe Targi Biżuterii Artystycznej, Instytut Polski, Wiedeń, Austria
1977 Udział w wystawach organizowanych przez Amber of America, New York, Miami, USA
1977 Udział w wystawach organizowanych przez Galerię Orth, Düsseldorf, Niemcy
1978 Inhogenta 78, Międzynarodowe Targi Biżuterii, Monachium, Niemcy
1983 Wystawa indywidualna, Ośrodek Kultury, Jennersdorf, Austria
1983 Wystawa indywidualna, Salon Sztuki Użytkowej Verinos, Oberwart, Austria
1983 Wystawa indywidualna, Zamek w Schlaining, Austria
1988 Wystawa indywidualna, Galeria Bauerhaus, Oberdorf, Austria

z artykułów i recenzji:

Przyjaciele, koledzy, drodzy goście
Dziękujemy za liczne przybycie na wystawę prac malarskich Henryka Komowskiego. Obrazy, które tu są eksponowane to niewielki wycinek jego dorobku artystycznego. W okresie swego 50 cio letniego stażu zawodowego w Gdyni, Sopocie, Gdańsku, zajmował się wieloma dziedzinami sztuk plastycznych.
Henryk urodził się w 1939 roku w Pucku. Ukończył wszystkie możliwe edukacje w zakresie sztuk pięknych, od ogniska plastycznego w rodzinnym mieście, przez Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Gdyni Orłowie po Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku, w której to uczelni w latach 1966-68 pracował w charakterze asystenta. Po studiach malował i brał udział w wielu wystawach. W związku z osobistymi doświadczeniami, motywem jego wczesnych prac był wątek medyczny. Tematy prac malarskich początkowo traktował dokumentalnie. Z biegiem czasu zastąpił je symboliką egzystencjalną.
Emocje, które skłoniły Henryka do podjęcia tematów medycznych są wynikiem osobistych przeżyć i , w pewnym sensie, spłatą długu sprzed lat prof. Wnukowej, prof. Kołodziejskiej, prof. Rudowskiemu oraz personelowi oddziału hematologii szpitala w Warszawie (1966r.) Obrazy milczą, ale dzisiaj jest okazja przekonać się na ile rozumiemy artystę i jego decyzję o podjęciu trudnych tematów. Wszechstronne uzdolnienia artysty pozwalały mu na okresowe zmiany dziedzin i technik wypowiedzi twórczej. Jeszcze na studniach realizował monumentalne dekoracje do słynnych bali DKF-u w Żaku. Przez dziesięć lat pracował w Wojewódzkim Zarządzie Kin w Gdańsku projektując i realizując plakaty i duże reklamy filmowe. Wykonywał oprawę plastyczną do III Festiwalu Filmów Fabularnych  (wtedy w Gdańsku). Wykonywał wielkogabarytowe graficzne reklamy ścienne, oprawy świąt narodowych, plansze informacyjno-reklamowe (największych w Trójmieście zakładów pracy), animacje rysunkowe do biuletynów z zakresu medycyny i prawa pracy, medale oraz ex libris.
Henryk Komowski jest autorem tablic upamiętniających tragedię [statku] „Buska Zdrój” i tablicy poświęconej nieżyjącym profesorom Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej oraz loga tego instytutu. Wszystkie te działania wymagały twórczego, precyzyjnego myślenia, dyscypliny i umiejętności organizacyjnych. Z biegiem lat życie podsunęło mu jeszcze inną dziedzinę sztuki – metal, srebro, bursztyn i inne dary ziemi, które z wielką radością oprawiał dając im nowe życie. Technikę oprawiania bursztynu w srebrze doprowadził do perfekcji. To były lata 70-te, artysta rozpoczął działania w zaskakującej dla samego siebie dziedzinie. Początkowo z dużą rezerwą zajął się projektowaniem biżuterii unikatowej – artystycznej wypowiedzi bez pędzla, farb i płótna. Okazało się po czasie, że odkrywanie piękna zaklętego w jantarze i eksponowanie tego daru natury, daje dużą satysfakcji. Od udziału w organizowanej przez Ars Polonę wystawy w Monachium zaczął się okres, który można by nazwać srebrno-bursztynowym. Wystawy indywidualne, jak i zbiorowe w Niemczech, Anglii, Francji, Szwajcarii, Usa, Austrii, dawały Henrykowi satysfakcję artystyczną, jak i zaspakajały potrzeby życiowe. Miniaturowe formy przestrzenne cieszą kolekcjonerów biżuterii unikatowej w wielu krajach, bo prace Komowskiego mają charakter nie tylko użytkowy. Jego oryginalne prace podziwiać można w Kazimierzu, w Muzeum Sztuki Złotniczej. W międzyczasie artysta malował obrazy o różnej tematyce na indywidualne zamówienie. Na szczególną uwagę zasługują portrety. Pastel sucha to trudna technika wymagająca szczególnych umiejętności, ale portrety, które powstały tą techniką z pewnością będą podziwiane przez pokolenia (wnuków i prawnuków!). Patrząc na portrety artysty można odnieść wrażenie, że Komowski puszcza do nas oko, zdaje się mówić – chwila została zaklęta, a wy przyjaciele, jak myślicie, do starych ja mistrzów należę, czy do XX wiecznej awangardy?
Prawdopodobnie wielu tu zgromadzonych gości sądziło, że Henryk Komowski to pasjonat pop muzyki, dekorator uświetniający prywatne, tematyczne spotkania, dusza towarzystwa z nieodłączną gitarą i kompanem spływów kajakowych. Tymczasem z okazji tej wystawy zorganizowanej przez artystę plastyka Henryka Sokalskiego w Domu Kultury PSM „Przymorze” macie okazję poznać Henryka malarza, całkiem poważnego, odsłaniającego swój wewnętrzny świat bez kokietowania.
Drodzy Goście, obrazy, które zobaczycie będą Wam się podobały lub nie, ale z pewnością skłonią do dyskusji i przemyśleń nad kondycją człowieka we współczesnym świecie. Patrzcie i oceniajcie według swego uznania, a ja i tak pochwalę za to, czego nie rozumiecie.
Bożena Komowska, tekst na otwarcie wystawy indywidualnej prac malarskich Henryka Komowskiego, Gdańsk Przymorze 10.11. 2010.

Między tłumem a samotnością – pierwsza pośmiertna, retrospektywna ekspozycja prac gdańskiego artysty Henryka Komowskiego (1939–2014). Był znaną, barwną postacią życia towarzyskiego i artystycznego Trójmiasta. Trudno było jednak odgadnąć, że ta osoba z nieodłączną gitarą to ktoś, kto z dala od zgiełku, w samotności uważnie analizuje siebie i otaczający świat, a przemyślenia utrwala na płótnie.
 Retrospekcja twórczości Henryka Komowskiego nasuwa wiele refleksji na temat artysty: postaci niekonwencjonalnej, pełnej radości i zachwytu nad życiem, ale też gorzkiego niepokoju o kondycję współczesnego świata. Jego egzystencjalne rozterki prowokują do przemyśleń nad zmaganiem się artysty z materią życia. Dlatego uzasadnień i wskazówek „co artysta miał na myśli” – nie będzie. 
Nie należał do żadnej grupy formułującej nowe kierunki, nie ścigał się z młodymi. Komowski – malarz mówił o sobie: „jestem artystą, magistrem plastykiem, jestem artystą rzemieślnikiem, wykonuję też sztukę użytkową, bo to potrafię…” Wystawiał swoje obrazy w Trójmieście, ale i Warszawie, Katowicach i Szczecinie oraz w Austrii. Jego prace są w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz w zbiorach prywatnych kraju i za granicą W 1977 r. został rzeczoznawcą w dziedzinie dzieł sztuki współczesnej. Podkreślał zawsze, że artysta wykształcony ma obowiązek wykazywać się biegłością i techniką warsztatową, wynikającą z ewolucji i tradycji. Indywidualność i oryginalność wypowiedzi sama się ujawni w zależności od talentu, z jakim człowiek przychodzi na świat. Drażnił go oszukańczy, jak to nazywał, sposób demonstracji artystycznej. „Tylko dziecko ma prawo do wrażenia i zachwytu nad sobą” – mówił poirytowany.
 W latach siedemdziesiątych zajął się projektowaniem i wykonywaniem małych form przestrzennych i biżuterii unikatowej. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i na świecie (Monachium, Paryż, Bazylea, Wiedeń, Nowy Jork, Austria). Unikaty biżuteryjne ze srebra i bursztynu, które wyszły spod ręki Komowskiego, reprezentują gdańskich artystów „srebrników” w Muzeum Złotnictwa w Kazimierzu Dolnym.
 Z powodu ograniczonych możliwości sali wystawienniczej nie ma tu pełnego obrazu działań twórczych tego artysty. Jeśli jednak ten pokaz utrwali jego sylwetkę jako twórcy fascynującego, zmuszającego do zadumy i przemyśleń, to ekspozycja spełni swoje zadanie względem człowieka, który żył i tworzył w Gdańsku, promował miasto i region za granicą, ale także przez ponad czterdzieści lat pracował społecznie na rzecz środowiska artystycznego oraz mieszkańców Trójmiasta.
Między tłumem a samotnością. Wystawa Prac Henryka Komowskiego 03.03.2017 - 26.03.2017, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Gdańsk, z materiałów do wystawy.

(…) Lata sześćdziesiąte do dwutysięcznych, godzina po godzinie, rok po roku – zawsze byliśmy razem, dzieląc radości i smutki przełomu XX i XXI wieku.
2014 rok, październik, zegar życia się zatrzymał, pozostawiając rozpacz ból i bezsilność wobec losu.
Henryk z nieodłączną gitarą był barwną postacią życia towarzyskiego i artystycznego Trójmiasta, pełnym radości i zachwytu nad życiem, ale też i gorzkiego niepokoju o kondycję współczesnego świata.
Przeciw-Niepamięci. Wystawa prac Bożeny i Henryka Komowskich 07.02.2019 -03.03.2019, wyborcza.pl

żródła:
Archiwum rodzinne artysty
https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/przeciw-niepamieci-wystawa-prac-bozeny-henryka-i-tytusa-komowskich/
https://www.nck.org.pl/pl/wydarzenie/2921/henryk-komowski-miedzy-tlumem-a-samotnoscia-wystawa

prezentowane fotografie:
z archiwum artysty

grafika 911,grafika 912,grafika 913,