Krzysztof Jakubowski
← powrót do listy artystówgatunki powiązane z artystą: fotografia
Krzysztof Jakubowski urodził się w 1946 w Bydgoszczy. Jest artystą fotografem, pedagogiem.
Pierwszą indywidualną wystawę fotograficzną zorganizował sobie sam w 1965 roku, będąc wówczas uczniem Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Gdyni Orłowie. Od tego czasu brał udział w około 200 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą oraz prezentował swoje prace na 15 wystawach indywidualnych. Jest autorem fotografii do trzech książek-albumów. W latach 70-tych i 80-tych pracował w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Gdańsku, gdzie przygotował kilkadziesiąt wystaw, plenerów, konkursów. W latach 1990 – 2006 prowadził zajęcia z przedmiotu fotografia artystyczna w Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie, kierując równocześnie jedynym w polskiej średniej szkole artystycznej, wydziałem fotografii. Przez 17 lat był komisarzem Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego Szkół Plastycznych „Twórczość Młodych”. Przez ponad 20 lat wykładał i prowadził zajęcia w Studium Fotografii Artystycznej w Gdańsku. Brał aktywny udział w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych, organizowanych pod patronatem FIAP, zdobywając wiele medali, nagród, wyróżnień, dyplomów, listów gratulacyjnych. Pokłosiem udziału w w/w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych było przyznanie Krzysztofowi Jakubowskiemu, w 1980 roku, tytułu honorowego Artiste FIAP (AFIAP), nadanego przez FIAP Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej, z siedzibą w Paryżu. Obecnie prowadzi sporadycznie wykłady i zajęcia w Sopockich Szkołach Fotografii. Jest członkiem honorowym Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, od 1975 roku członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, w którym w latach 80-tych przez dwie kadencje sprawował funkcję Prezesa Zarządu Okręgu Gdańskiego. Jest również członkiem Okręgowej Komisji Artystycznej ZPAF. Za działalność artystyczną, społeczną i dydaktyczną został wielokrotnie odznaczony. W 2012 roku otrzymał Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury oraz Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska
Tworzy w różnych technikach fotograficznych, od fotomontażu (początki twórczości), po projekty plakatów z lat 70-tych i 80-tych do fotografii dokumentalnej i reportażowej lat 80-tych i 90-tych, czy twórczości w technice gumy arabskiej. W 2012 roku po wystawie poświęconej cmentarzom Pomorza, ukazał się drukiem album fotograficzny POMORSKIE CMENTARZE, który jest plonem kilku lat współpracy artystycznej Krzysztofa Jakubowskiego z żoną Anną.
Mieszka od kilkudziesięciu lat w Oliwie w domu przy ulicy Grottgera.
Nagrody i odznaczenia:
Złoty Krzyż Zasługi
Brązowy Krzyż Zasługi (dwukrotnie)
Odznaka Zasłużony Działacz Kultury
Odznaka Zasłużony dla Gdańska i Województwa
Źródła:
http://fotoklubrpregiontorun.pl/upload/201701/30_JAKUBOWSKI_KRZYSZTOF_1.pdf
https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Jakubowski_(fotograf)
Anna i Krzysztof Jakubowscy, Skarby Oliwian, https://vivaoliva.pl
Artysta o sobie:
(…) Gumy nauczyłem się robić pod koniec lat 70-tych od Włodka Habla. To
dla mnie niedościgły wzór. Robię je od czasu do czasu do dziś.
(…) Po 1975 roku przestałem wysyłać swoje prace na konkursy w Polsce.
Skupiłem się na projektowaniu plakatów fotomontażowych. W latach
1975-1985 zrobiłem ich około 30.
(…) Nie mam charakteru fotoreportera, ale w sierpniu 1980 i grudniu 1981,
trzeba było zmierzyć się z rzeczywistością i biegać po ulicach. Około
200 prac z tego okresu znajduje się w zbiorach Europejskiego Centrum
Solidarności.
http://fotoklubrpregiontorun.pl/upload/201701/30_JAKUBOWSKI_KRZYSZTOF_1.pdf
(...) Wprowadziłem się do domu na ulicy Grottgera w 1955 roku, a moja żona w 1971 roku. Dokładnie nie pamiętam kto mieszkał przed nami w tym domu po wojnie. Wiem jednak, że mieszkał tu pan, który miał coś wspólnego z fotografią. W piwnicy znaleźliśmy np. butelki po wywoływaczach. Znamy natomiast listę osób, która mieszkała w naszym obecnym domu przed wojną i w trakcie wojny, do 1945 roku. Znamy ich nazwiska dzięki spisom w starych książkach telefonicznych. Wielokrotnie trafialiśmy na ślady poprzednich mieszkańców, szczególnie podczas większych remontów. Dom na ulicy Grottgera został wybudowany w 1927 roku, więc rok po tym jak Oliwa została włączona do miasta Gdańska. Powstał wraz z innymi budynkami na naszej ulicy, która była wtedy nieutwardzona.
https://vivaoliva.pl/index.php?strona=skarb&ido=12
prezentowane zdjęcia:
http://gtf.org.pl/galerie/krzysztof-jakubowski/ oraz prace udostępnione przez artystę, dziękujemy