+Stanisław Chlebowski
← powrót do listy artystówgatunki powiązane z artystą: malarstwo, rysunek
Stanisław Chlebowski urodził się 30 lipca 1890 roku w Braniewie, zmarł 20 listopada 1969 roku w Gdańsku.
Był polskim malarzem i rysownikiem.
Uczęszczał do gimnazjum w Braniewie. W 1904 roku, po śmierci ojca, osiadł z matką i trzema siostrami w Gdańsku. W 1909 uzyskał maturę w Gimnazjum Miejskim, następnie rozpoczął studia medyczne na jednym z niemieckich uniwersytetów. W latach 1910–1915 studiował architekturę na Technische Hochschule Danzig oraz uczył się prywatnie malarstwa. Jego nauczycielami byli August von Brandis i Fritz August Pfuhle, kontynuował naukę w Dreźnie i Berlinie, gdzie trafił do pracowni Lovisa Corintha. W 1912 zadebiutował wystawą w prestiżowej galerii w Katowni. W 1913 roku Muzeum Miejskie kupuje jego obraz Martwa natura z rybą i nawiązuje z nim ścisłą współpracę. W 1915 roku uzyskał dyplom inżyniera. W Gdańsku prowadził pracownię malarską przy Fleischergasse (ul. Rzeźnicka). W latach 1921 – 1934, zafascynowany impresjonizmem, kilkakrotnie wyjeżdża do Paryża, gdzie także miał pracownię. W okresie międzywojennym brał udział w życiu artystycznym Wolnego Miasta Gdańska, będąc jednym z najbardziej znanych gdańskich malarzy. Poza Gdańskiem, gdzie miał własną witrynę wystawową, wystawiał swoje obrazy w Berlinie, Paryżu, Poznaniu i Krakowie. Był współzałożycielem gdańskiego Künstlerbund (Związku Artystów), należał do Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie i Union Internationalen Fortschrittlichen Künstler (Międzynarodowej Unii Artystów Postępowych) z siedzibą w Düsseldorfie. Mimo nacisków Niemców w okresie II wojny światowej nie zmienił nazwiska. 19 lipca 1941 roku miał swoją monograficzną wystawę w Muzeum Miejskim. W tym samym miejscu wystawiał jeszcze 15 stycznia 1944 roku. W czasie działań wojennych w 1945 roku, spłonęła jego pracownia oraz niemal cały dotychczasowy dorobek artystyczny, około 800 prac.
Główne tematy, jakie Chlebowski podejmował, to martwa natura, portret oraz pejzaż, widoki Gdańska i okolic. Malował też kompozycje kwiatowe oraz sceny rodzajowe. Zainteresowanie francuskim impresjonizmem wpłynęło na wzbogacenie środków artystycznych oraz szczególną wrażliwość na światło. Stosował śmiałe zestawienia barw kładzionych zdecydowanymi pociągnięciami pędzla i klarowną kompozycję. Jego obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku i Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Stanisław Chlebowski Został pochowany na cmentarzu w Oliwie.
Nagrody i wyróżnienia:
1957 Nagroda plastyczna miasta Gdańska
1956 Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi
1965 Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i odznaką Zasłużonym Ziemi Gdańskiej.
Wystawy indywidualne:
1912 Galeria w Katowni, Gdańsk
przed 1939 Poznań, Kraków
1941 rWystawa monograficzna, Muzeum Miejskie, Gdańsk
1944 Muzeum Miejskie, Gdańsk
po 1945 Gdańsk, Sopot
1965 Wystawa jubileuszowa z okazji 75 –lecia urodzin, Muzeum Narodowe, Gdańsk
Wystawy zbiorowe w kraju:
przed 1939 rokiem – Ostsee im Bilden
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Chlebowski_(1890-1969)
https://www.gedanopedia.pl
https://www.pgs.pl/artysta-zyciorys/chlebowski-stanislaw
z artykułów i recenzji:
(…) Od 1920 roku praktycznie już do wojny często podróżował. Był to czas wypełniony wieloma obowiązkami, dużo malował, był jeszcze pod wpływem francuskich impresjonistów, lecz jego sztuka rozwijała się bardzo szybko i gwałtownie.
W obrazach z tamtych lat zauważyć można pewien niepokój wynikający z poszukiwań. Jedną z pierwszych prac po przybyciu do Gdańska było zaprojektowanie i wykonanie plakatu reklamującego dopiero co powstałe Międzynarodowe Targi Gdańskie. Stanisław Chlebowski był członkiem wielu stowarzyszeń twórczych między innymi: Union Intrnationalen Künstler z siedzibą w Düsseldorfie, Künstlerbund Danzig oraz Towarzystwa Zachęt Sztuk Pięknych w Warszawie. Swoje obrazy wystawiał i sprzedawał w Berlinie, Paryżu, Królewcu, Poznaniu, Warszawie i Krakowie. Dzieląc Gdańsk na przemian z Berlinem i Paryżem był jak to dziś byśmy powiedzieli obywatelem świata (...).
Stanisław Seyfried z: http://wybrzeze24.pl/salon-sztuki-gdanskiej
prezentowane obrazy:
Stanislaw Chlebowski, źródło: https://www.gedanopedia.pl
Stanislaw Chlebowski, "Ratusz w Gdańsku” źródło: https://www.gedanopedia.pl
Stanislaw Chlebowski, "Róże w szkle", olej źródło: http://wybrzeze24.pl/salon-sztuki-gdanskiej
Stanislaw Chlebowski, "Konie", olej źródło: http://wybrzeze24.pl/salon-sztuki-gdanskiej
Stanisław Chlebowski, "Panorama Gdańska", akwarela olej źródło: http://wybrzeze24.pl/salon-sztuki-gdanskiej