logo vivaoliva

projekt realizowany przez
Fundację Wspólnota Gdańska

logo wspólnota gdańska

Skarby Oliwian

skarby oliwian

Wesprzyj nas 1,5%

Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Wesprzyj kulturę i sztukę przekazując 1,5% podatku:
KRS 0000286430

Podsumowanie roku 2023 - kliknij tutaj, aby zobaczyć

Podsumowanie roku 2022 - kliknij tutaj, aby zobaczyć

Dokumenty informacyjne

profil artysty

Krzysztof Jakubowski

gatunki powiązane z artystą: fotografia

Krzysztof Jakubowski urodził się w 1946 w Bydgoszczy. Jest artystą fotografem, pedagogiem.
Pierwszą indywidualną wystawę fotograficzną zorganizował sobie sam w 1965 roku, będąc wówczas uczniem Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Gdyni Orłowie. Od tego czasu brał udział w około 200 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą oraz prezentował swoje prace na 15 wystawach indywidualnych. Jest autorem fotografii do trzech książek-albumów. W latach 70-tych i 80-tych pracował w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Gdańsku, gdzie przygotował kilkadziesiąt wystaw, plenerów, konkursów. W latach 1990 – 2006 prowadził zajęcia z przedmiotu fotografia artystyczna w Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie, kierując równocześnie jedynym w polskiej średniej szkole artystycznej, wydziałem fotografii. Przez 17 lat był komisarzem Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego Szkół Plastycznych „Twórczość Młodych”. Przez ponad 20 lat wykładał i prowadził zajęcia w Studium Fotografii Artystycznej w Gdańsku. Brał aktywny udział w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych, organizowanych pod patronatem FIAP, zdobywając wiele medali, nagród, wyróżnień, dyplomów, listów gratulacyjnych. Pokłosiem udziału w w/w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych było przyznanie Krzysztofowi Jakubowskiemu, w 1980 roku, tytułu honorowego Artiste FIAP (AFIAP), nadanego przez FIAP Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej, z siedzibą w Paryżu. Obecnie prowadzi sporadycznie wykłady i zajęcia w Sopockich Szkołach Fotografii. Jest członkiem honorowym Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, od 1975 roku członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, w którym w latach 80-tych przez dwie kadencje sprawował funkcję Prezesa Zarządu Okręgu Gdańskiego. Jest również członkiem Okręgowej Komisji Artystycznej ZPAF. Za działalność artystyczną, społeczną i dydaktyczną został wielokrotnie odznaczony. W 2012 roku otrzymał Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury oraz Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska
Tworzy w różnych technikach fotograficznych, od fotomontażu (początki twórczości), po projekty plakatów z lat 70-tych i 80-tych do fotografii dokumentalnej i reportażowej lat 80-tych i 90-tych, czy twórczości w technice gumy arabskiej. W 2012 roku po wystawie poświęconej cmentarzom Pomorza, ukazał się drukiem album fotograficzny POMORSKIE CMENTARZE, który jest plonem kilku lat współpracy artystycznej Krzysztofa Jakubowskiego z żoną Anną.
Mieszka od kilkudziesięciu lat w Oliwie w domu przy ulicy Grottgera.

Nagrody i odznaczenia:

Złoty Krzyż Zasługi
Brązowy Krzyż Zasługi (dwukrotnie)
Odznaka Zasłużony Działacz Kultury
Odznaka Zasłużony dla Gdańska i Województwa

Źródła:
http://fotoklubrpregiontorun.pl/upload/201701/30_JAKUBOWSKI_KRZYSZTOF_1.pdf
https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Jakubowski_(fotograf)
Anna i Krzysztof Jakubowscy, Skarby Oliwian, https://vivaoliva.pl

Artysta o sobie:
(…) Gumy nauczyłem się robić pod koniec lat 70-tych od Włodka Habla. To
dla mnie niedościgły wzór. Robię je od czasu do czasu do dziś.
(…) Po 1975 roku przestałem wysyłać swoje prace na konkursy w Polsce.
Skupiłem się na projektowaniu plakatów fotomontażowych. W latach
1975-1985 zrobiłem ich około 30.
(…) Nie mam charakteru fotoreportera, ale w sierpniu 1980 i grudniu 1981,
trzeba było zmierzyć się z rzeczywistością i biegać po ulicach. Około
200 prac z tego okresu znajduje się w zbiorach Europejskiego Centrum
Solidarności.
http://fotoklubrpregiontorun.pl/upload/201701/30_JAKUBOWSKI_KRZYSZTOF_1.pdf


(...) Wprowadziłem się do domu na ulicy Grottgera w 1955 roku, a moja żona w 1971 roku. Dokładnie nie pamiętam kto mieszkał przed nami w tym domu po wojnie. Wiem jednak, że mieszkał tu pan, który miał coś wspólnego z fotografią. W piwnicy znaleźliśmy np. butelki po wywoływaczach. Znamy natomiast listę osób, która mieszkała w naszym obecnym domu przed wojną i w trakcie wojny, do 1945 roku. Znamy ich nazwiska dzięki spisom w starych książkach telefonicznych. Wielokrotnie trafialiśmy na ślady poprzednich mieszkańców, szczególnie podczas większych remontów. Dom na ulicy Grottgera został wybudowany w 1927 roku, więc rok po tym jak Oliwa została włączona do miasta Gdańska. Powstał wraz z innymi budynkami na naszej ulicy, która była wtedy nieutwardzona.
https://vivaoliva.pl/index.php?strona=skarb&ido=12

prezentowane zdjęcia:
http://gtf.org.pl/galerie/krzysztof-jakubowski/ oraz prace udostępnione przez artystę, dziękujemy




 

grafika 586,
grafika 587,
grafika 588,
grafika 589,
grafika 590,
grafika 601,
grafika 603,
grafika 604,
grafika 605,
grafika 606,
grafika 607,
grafika 608,

wróc do góry