logo vivaoliva

projekt realizowany przez
Fundację Wspólnota Gdańska

logo wspólnota gdańska

Skarby Oliwian

skarby oliwian

Wesprzyj nas 1,5%

Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Wesprzyj kulturę i sztukę przekazując 1,5% podatku:
KRS 0000286430

Podsumowanie roku 2023 - kliknij tutaj, aby zobaczyć

Podsumowanie roku 2022 - kliknij tutaj, aby zobaczyć

Dokumenty informacyjne

profil artysty

Andrzej Śramkiewicz

gatunki powiązane z artystą: malarstwo, rysunek

Andrzej Śramkiewicz urodził się w 1951 roku w Gdańsku. Jest malarzem, pedagogiem.
W latach 1969–1974 studiował i obronił dyplom na Wydziale Malarstwa w PWSSP (obecnie ASP) w Gdańsku w pracowni profesora Władysława Jackiewicza. Od 1974 roku jest pracownikiem tejże uczelni. W 1999 roku uzyskał tytuł profesora. Uprawia malarstwo i rysunek. Wystawia swoje prace w kraju i zagranicą. Jest pomysłodawcą i wykładowcą na studiach podyplomowych kierunek Arteterapia, które są prowadzone od 2011 roku przy współudziale trzech gdańskich uczelni: Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Muzycznej.

artysta o sztuce:
Malarstwo i rysunek – sztukę w jej całokształcie i mnogości przejawów postrzegam jako przebogaty i szlachetny, trudny i przepiękny język opowieści o człowieczeństwie. Sztukę widzę również jako drogę, podróż po której ofiarowuje przygodę odkrywania i poznawania świata w sobie i poza sobą. Sztuka to także szczególny sposób istnienia w swoim czasie i miejscu, ale i szansa na istnienie w sposób zwielokrotniony i do pewnego stopnia ponad granicami czasu. Kilka tych myśli znajduję jako ciągle ważne i aktualne, jako racje i przesłanki dla mej artystycznej egzystencji w zmiennym świecie, a przekonanie o ich prawdziwości uzasadnia ryzyko czynienia gestów obrazujących refleksje, emocje i poszukujących najtrafniejszych intuicji.

Wybrane wystawy indywidualne:
1974 Klub Studentów Wybrzeża „Żak”, Gdańsk
1976, 1978, 1988 Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin
1982 Focke Museum, Brema
1986 Galeria 85, Gdańsk
1989 Galeria BWA, Gdańsk
2002 Nowa Oficyna, galeria ASP, Gdańsk

2007 Dworek Sierakowskich, Sopot

wywiad z prof. Andrzejem Śramkiewiczem:
http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/3688534,asp-w-gdansku-oglasza-nabor-nietypowe-studia-podyplomowe-arteterapia-czyli-leczenie-przez-sztuke,id,t.html

o twórczości:
(...) Andrzej Śramkiewicz, znany głównie jako malarz, tym razem zaprasza do obejrzenia swoich rysunków. Zawężenie środków wyrazu do bieli papieru i czerni tuszu stanowi wejście na nieco inne tory tej samej artystycznej kreacji. Płaszczyzny rysunków Śramkiewicza to miejsca zamieszkałe przez wielkie bryły - milczące, posępne i groźne. Są to nieregularne materie, przypominające posuwające się z wolna odłamy ziemi, wielkie mgławice piętrzące się ku górze lub rozbryzgujące w różnych kierunkach. Te abstrakcyjne byty zewsząd otacza biel, wprowadzająca spokój i równowagę w ten wykreowany przez artystę żywioł. Atutami prezentowanej wystawy są również znakomity warsztat twórczy, zastosowanie zróżnicowania faktur i silny wielowątkowy kontrast.
Z informacji o wystawie w Dworku Sierakowskich, 2007 rok, kultura.trojmiasto.pl

Źródła:
http://asp.gda.pl
http://autograf.asp.gda.pl

wróc do góry