logo vivaoliva

projekt realizowany przez
Fundację Wspólnota Gdańska

logo wspólnota gdańska

Skarby Oliwian

skarby oliwian

Wesprzyj nas 1,5%

Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Wesprzyj kulturę i sztukę przekazując 1,5% podatku:
KRS 0000286430

Podsumowanie roku 2023 - kliknij tutaj, aby zobaczyć

Podsumowanie roku 2022 - kliknij tutaj, aby zobaczyć

Dokumenty informacyjne

profil artysty

Marek Wróbel

gatunki powiązane z artystą: malarstwo

Marek Wróbel urodził się w 1956 roku w Gdańsku. Jest malarzem.
Studiował na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom uzyskał w pracowni profesora Kiejstuta Bereźnickiego w 1984 roku. Swoje obrazy wystawia od 1985 roku. W 1994 roku w TVP Gdańsk, w ramach cyklu filmów dokumentalnych o artystach „Żyć kolorowo”, powstał film pt.: "Marek i Marek",  którego tematem było przedstawienie twórczości, sylwetek, relacji Marka Wróbla i Marka Modela. Marek Wróbel brał udział w wielu wystawach zbiorowych, między innymi w latach 2003-2004 w międzynarodowych spotkaniach twórczych, Gdańsk- Grenoble (Polska, Francja, Katalonia). Prace artysty znajdują się w licznych kolekcjach w kraju i zagranicą.

Wystawy indywidualne (wybór):
1985 - Galeria Dyplomantów, Gdańsk
1989 - Galeria 85, Gdańsk
1991 - Galeria u Literatów, Gdańsk
1992 - Karlskrona, Szwecja
1993 - BWA, Koszalin
1994 - Teatr Miejski, Gdynia
1994 - Galeria EL, Elbląg
1995 - Salon Renault, Gdańsk
1996-1997 - Galeria Jadwigi Bocho- Kokot, Zielona Góra
1998 - Galeria Mebla Eliot, Gdynia
1998 - Galeria Triada, Sopot
1999 - "Nie na temat", Muzeum w Lęborku (wraz z J. Miśkiem)
1999 - Mała Galeria WBP (wraz z D. Joppek)
2000 - Galeria Triada, Sopot
2000 - Galeria Szalom, Kraków (wraz z J. Miśkiem)
2000 - Galeria Arkada, Gdańsk (wraz z J. Miśkiem)
2001 - Herbaciarnia w Spichlerzu, Muzeum Ziemi Pomorskiej, Słupsk
2002 - Muzeum Ziemi Rawickiej, Rawicz
2002 - MKT PLAMA, Gdańsk
2002 - Muzeum Morskie, Gdańsk
2002 - "Zwierzaki Wróbla i Miśka", Galeria Portal, Gdańsk
2003 - wystawa malarstwa Via Medica, Gdańsk
2004 - "Wróbel w trójmieście" cykl wystaw z okazji 20 lecia pracy twórczej, Gdynia, Sopot, Gdańsk, Miejski Ośrodek Kultury, Słubice,; Galeria J.B.-Kokot, Zielona Góra
2004 - Galeria PII, Filadelfia, USA
2005 - Cafe Academia, Gdańsk
2005 - Galeria Pod Dachem Nieba, Ciechocinek (wraz z W. Badowską)
2006 - Miejskie Centrum Kultury, Salon Wystaw, Aleksandrów Kujawski
2007 - "Kadry morskie", PGS, Galeria Triada, Sopot
2011 - wystawa ikon, Dom Aktora, Gdańsk
2014 - "Moje inspiracje", Galeria ZPAP, Gdańsk
2015 - wystawa malarstwa, Gdański Park Naukowo-Technologiczny, Gdańsk

Nagrody i wyróżnienia:
1997 - Druga Nagroda "Cztery Pory Roku- Lato", Szczecinek
2009 – Nominacja do Pomorskiej Nagrody Artystycznej
2009,2014 – Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury
2004, 2007, 2009,2014 - stypendium twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego

źródła:
http://www.marekwrobel.art.pl
https://pl.wikipedia.org
https://galeria-essey.pl/501,Marek_Wrobel_sztuka_rzeczy_niewidzialnych Rozmowa Stanisława Seyfrieda z Markiem Wróblem, artystą malarzem obchodzącym 30-lecie pracy twórczej

z artykułów i recenzji:
Obrazy Marka Wróbla niosą olbrzymi ładunek optymizmu. Intensywność barw i energia, która z nich bije jest niezwykła. Jego obrazy są dynamiczne. Kolory zestawia według pewnego, sobie znanego scenariusza, który dokładnie kontroluje. Był uczniem Prof. Kiejstuta Bereźnickiego. W pewnym sensie może tłumaczyć to taki, a nie inny charakter jego malarstwa, choć wydaje się że sięga jeszcze głębiej, do malarzy tworzących szkołę sopocką, kolorystów. Idee i zasady opisane w manifeście kolorystów przed wojną przez Jana Cybisa są poniekąd przez Wróbla respektowane. Jednak w jego malarstwie można poczuć powiew abstrakcji ekspresyjnej, która była dość modna w czasie kiedy kończył w 1986 roku gdańską PWSSP. Powstał zatem jego swoisty styl, kolorowy z ciekawie łączącymi się ze sobą barwami, żywiołowy i dynamiczny, dobrze zakomponowany z zachowaniem swojej osobistej estetyki. Maluje morze i ścigające się jachty, ale jego ulubionym motywem są żagle.
Z materiałów do wystawy Marek Wróbel Malarstwo  2015 rok, ww.antykwariat-koga.pl

Malarstwo Marka Wróbla jest zabawą w kolory, poprzez które spisuje swój pamiętnik. Wydarzenia, wrażenia, zapamiętane barwy i zapachy przefiltrowane przez wyobraźnię nanosi na płótno (...) Wrażenie nieładu i niepokoju jest tylko pozorne. To ogromny ładunek emocji emanuje z płócien i kartonów Marka Wróbla. Pasja artysty działa na odbiorcę kierującego się intuicją, miłośnika taszyzmu i abstrakcji ekspresyjnej.
Janina Wanago, Galeria E, http://www.marekwrobel.art.pl

Znamienne, że należąc do pokolenia, które debiutowało z falą nowej ekspresji, Wróbel pozostał poza zasięgiem tego ruchu z jego charakterystyczną figuracją i symboliką. Natomiast prawdziwym przeżyciem artystycznym staje się dla niego bezpośrednie zetknięcie z twórczością de Kooning'a, uważanego za twórcę nowojorskiej szkoły action painting. Jeśli pozostał ekspresjonistą, to w nawiązaniu do jego nurtu abstrakcyjnego, nie figuratywnego. Malarstwo jego zyskuje szeroki, spontaniczny gest. Drobne niuanse kolorystyczne i fakturowe przestają mieć znaczenie. Zestawienia form i barw opierają się teraz głównie na skali krańcowej. Trudno tu jednak mówić o zapisie automatycznym, do którego odwoływali się abstrakcyjni ekspresjoniści. Każda z kompozycji Marka Wróbla ma z góry założony scenariusz, rozgrywa się bowiem według określonych zestrojów barwnych, chłodnych lub ciepłych, ciemnych lub jasnych. Zmaterializowanie za pomocą kolorów przestrzeni, powietrza i światła na płaszczyźnie nie jest prostym gestem, kryje się za nim wiedza i wiara malarza, że kolorem powiedzieć można wszystko. Jest to malarstwo, które emanuje radością życia i tworzenia.
Zofia Watrak, http://www.marekwrobel.art.pl

(…) Różnorodność odcieni ,akordów , zmienność mięsistości materii , kierunków i grubości linii oddaje przede wszystkim temperament malarski Marka Wróbla. (…)
Adam Pawlak, z materiałów do wystawy w Bibliotece na Strzyży, 2018.

(…) Marek Wróbel stał się malarzem spontanicznego gestu , kierowany zapewne światłą radą Gauguina : ” Nie maluj zbyt dużo z natury. Sztuka jest abstrakcją – wydobądź tę abstrakcję z natury .” Porwał się z paletą na słońce – aby rozświetliło swym blaskiem nie tylko malowany pejzaż , lecz przede wszystkim farbę wyciskaną z tuby . (…)
Jacek Kotlica, z materiałów do wystawy w Bibliotece na Strzyży, 2018

(…) Obrazy Marka Wróbla kojarzy się często z malarstwem gestu , „action painting” , przez swobodny , amorficzny układ materii malarskiej , powołanej przez żywiołowy ruch , automatyczny niemal dukt pędzla . Kompozycja jest więc spontanicznym zapisem stanów emocjonalnych , przeżyć i nastrojów twórcy , projekcją jego wewnętrznej energii i napięć psychicznych . (…)- barwny ślad narzędzia wyraża , oznacza ,a nie przedstawia jakości i pojęcia .(…)
Elżbieta Kal, AUTOGRAF nr 2 2002, Emocje, Gesty, Znaki, Znaczenia.

Obrazy Marka Wróbla (rocznik 1956 , dyplom w gdańskiej PWSSP w 1984 roku ) przyciągają wzrok malarską soczystością plastycznego znaku . Są jakby wyrąbanym w szarościach otaczającego nas świata otworem , umożliwiającym wgląd w rzeczywistość na codzień niedostępną naszym oczom. (…) Malarska wrażliwość Marka Wróbla zdaje się trochę nie z naszego północnego klimatu (…).
Generalnie jego dzieło daje się usytuować w szeroko pojętym nurcie abstrakcji żywiołowej , spontanicznej , w której z latami coraz większą rolę poczyna pełnić zrytmizowanie kolorystycznych akcentów i barwnych dominant (…)
Kazimierz Nowosielski, Gdyński Kwartalnik Artystyczny BLIZA Nr 1 (2) 2010

prezentowane obrazy pochodzą z:
http://www.marekwrobel.art.pl
 

grafika 488,
grafika 490,
grafika 491,
grafika 492,
grafika 493,
grafika 494,
grafika 495,
grafika 496,
grafika 497,
grafika 498,

wróc do góry