logo vivaoliva

projekt realizowany przez
Fundację Wspólnota Gdańska

logo wspólnota gdańska

Skarby Oliwian

skarby oliwian

Wesprzyj nas 1,5%

Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Wesprzyj kulturę i sztukę przekazując 1,5% podatku:
KRS 0000286430

Podsumowanie roku 2022 w liczbach - kliknij tutaj, aby zobaczyć

Podsumowanie roku 2021 - kliknij tutaj, aby zobaczyć

Dokumenty informacyjne

profil artysty

+Anna Fiszer

gatunki powiązane z artystą: malarstwo, grafika, inne

Anna Fiszer urodziła się w 1909 roku w Łomży, zmarła w 2002 roku w Gdańsku. Była malarką, projektantką tkanin, również tkanin monumentalnych, graficzką, aktywną postacią kultury Wybrzeża, pedagogiem.
W latach 1927–1931 kształciła się w Wyższej Szkole Sztuk Zdobniczych w Warszawie u Tadeusza Noskowskiego i Zofii Butrymowicz. W latach 1936-1939 studiowała w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych u Karola Tichego. Współpracowała z Juliuszem Osterwą i jego teatrem Reduta. W czasie wojny była łączniczką AK, brała udział w Powstaniu Warszawskim. Podczas i po wojnie pracowała między innymi w Katowicach, jako instruktor wychowania artystycznego w Kuratorium Oświaty, w Bielsku, gdzie była nauczycielką rysunku i malarstwa w Instytucie Robót Ręcznych. Od 1947 roku współpracowała z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego. Wraz z  Wandą Telakowską tworzyła doświadczalną pracownię malarstwa na jedwabiu w Państwowych Zakładach Jedwabiu Naturalnego w Milanówku. W 1948 roku otrzymała kierownictwo nad niezależną pracownią (tzw. "komórką wzorującą").

Eksperymentowała w zakresie ręcznego druku na tkaninach ubraniowych z jedwabiu naturalnego, niekiedy w połączeniu z batikiem i malarstwem. Wykonywała druki na materiale dla instytucji publicznych, na przykład dla Pałacu Młodzieży w Katowicach, wówczas Stalinogrodzie. Były one prezentowane między innymi na I Ogólnopolskiej Wystawie Architektury Wnętrz i Sztuki Dekoracyjnej w 1952 roku. W 1. połowie lat 50. XX wieku (socrealizm) inspirowała się naturą i sztuką ludową, później, w latach 60. odchodziła w kierunku kompozycji geometrycznych, w których jednak został zachowany ślad realnej inspiracji (jodełkowy lub promienisty wzór) oraz indywidualnej, „ręcznej” pracy (przesunięcia linii, nakładanie motywów, światłocieniowe efekty nierównego odcisku pigmentu).
W 1950 roku zamieszkała w Gdańsku. Pracowała w Katedrze Malarstwa, Rysunku i Rzeźby Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej kierowanej przez Władysława Lama. W 1966 roku uzyskała habilitację, docenturę i została kierownikiem Katedry. Jako malarka eksperymentowała z nowymi technikami. Jest autorką wielkoformatowej, abstrakcyjnej mozaiki, która od lat 50. zdobiła od strony ul. Lektykarskiej ścianę kina Neptun (dawniej Leningrad).
Prezentowała swoje prace na wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych. W 1996 roku Muzeum Narodowe w Gdańsku (Pałac Opatów w Oliwie) na dużej retrospektywnej wystawie zaprezentowano tworzoną przez artystkę tkaninę oraz malarstwo. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu, w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, a także w wielu kolekcjach w Brukseli i Paryżu. Jej ostatnią realizacją była monumentalna kurtyna w teatrze pod Paryżem.
Mieszkała w Oliwie, w domu przy ulicy Podhalańskiej 16.

Upamiętniona w projekcie Niezapomniani: https://niezapomniani.org/grave/25

Źródło:
https://www.gedanopedia.pl
http://www.sztuka.net Artyści w Milanówku, Stanisław Trzeszczkowski
https://culture.pl/pl/artykul/wzorowa-rewolucja-polskich-desantorow
Pierwsza Dekada (Po burzy nad starym światem), Malarstwo na Wybrzeżu w latach 1945-1955, katalog wystawy, Gdańsk 2017
konsultacja z prof. Kazimierzem Nowosielskim

prezentowane obrazy:
Mozaika autorstwa Anny Fiszer na budynku kina Neptun (już nie istnieje, fragmenty znajdują się w prywatnej kolekcji), fot: trójmiasto.pl
Anna Fiszer, tkanina dekoracyjna, lata 60. XX wieku, fot: https://www.gedanopedia.pl
Anna Fiszer, Kuźnica - sieci, 1954 rok, akwarela na papierze, w katalogu do wystawy "Pierwsza Dekada (Po burzy nad starym światem), Malarstwo na Wybrzeżu w latach 1945-1955, Gdańsk 2017
Anna Fiszer, Pejzaż z drzewami, ok.1954 roku, akwarela na papierze, w katalogu do wystawy "Pierwsza Dekada (Po burzy nad starym światem), Malarstwo na Wybrzeżu w latach 1945-1955, Gdańsk 2017
Dom w Oliwie, w którym mieszkała Anna Fiszer, fot. Magda Slow
Anna Fiszer, fot .Fiszer, wyd. Fiszer Atelier 41, Warszawa - Paryż, 2013



 

grafika 557,
grafika 558,
grafika 766,
grafika 767,
grafika 768,
grafika 859,

wróc do góry