logo vivaoliva

projekt realizowany przez
Fundację Wspólnota Gdańska

logo wspólnota gdańska

Skarby Oliwian

skarby oliwian

Wesprzyj nas 1%

Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Wesprzyj kulturę i sztukę przekazując 1% podatku:
KRS 0000286430

Podsumowanie roku 2021 - kliknij tutaj, aby zobaczyć

Dokumenty informacyjne

instytucja

Magiel

Adres
80-308 Gdańsk
ul. Polanki 132A

Kontakt
tel. stac. 58 554 4283

Najpierw, w 1957 roku, magiel u wylotu Polanek otworzył pan Borkowski. Właściciele zmieniali się jeszcze dwa razy (pani Grotel, potem pani Wenta). Gdy w 1973 nastał czas Krystyny Skoczek, dziś osiemdziesięcioletniej, energicznej oliwianki, zakład był już znany i cieszył się dobrą renomą.

Pani Krystyna od początku nie narzekała na nudę. Cztery pracownice, które musiała zatrudnić do pomocy, ledwie nadążały z robotą. Pranie przyjmowano jedynie w poniedziałki, by w pozostałe dni tygodnia zająć się wyłącznie maglowaniem.

Usługi maglowania cieszyły się wówczas wielką popularnością i klęska urodzaju dotykała również pozostałych 6 oliwskich punktów.

Z nich wszystkich tylko magiel pani Krystyny przeszedł pomyślnie próbę czasu i działa do dziś. Godziny i tryb pracy dostosowano do realiów i zakład czynny jest teraz codziennie, a pranie magluje się na bieżąco. Co tu dużo mówić, klientów jest mniej niż dawniej.

Złota biżuteria, pieniądze, zegarki, drogocenne precjoza – to tylko niektóre ciekawostki, jakie przez te wszystkie lata wypadały z maglowanych pościeli, ręczników, obrusów. Tym znaleziskom nieodmiennie towarzyszyło zdziwienie ich właścicieli. Gdy przy odbiorze prania dowiadywali się, że zapomnieli o tak ważnych „drobiazgach”, podziękowaniom nie było końca.

Pani Krystyna zapewnia, że nigdy nie nudzi się w pracy. Zabytkowy obrus z oryginalną koronką czy rzadko spotykany rodzaj tkaniny i to krzepiące uczucie, gdy klient wychodzi zadowolony, a potem powraca. Czasem nawet wówczas, gdy wyprowadził się… za granicę.

wróc do góry