logo vivaoliva

projekt realizowany przez
Fundację Wspólnota Gdańska

logo wspólnota gdańska

Skarby Oliwian

skarby oliwian

Wesprzyj nas 1%

Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Wesprzyj kulturę i sztukę przekazując 1% podatku:
KRS 0000286430

Podsumowanie roku 2021 - kliknij tutaj, aby zobaczyć

Dokumenty informacyjne

instytucja


logotyp instytucji

Spółdzielnia pracy usług kominiarskich w Gdańsku

Adres
80-317 Gdańsk
ul. Obr. Westerplatte 25/27

Kontakt
tel. stac. 58 552 00 81
tel. kom. 502 273 534
mail. kominiarz_spuk@pro.onet.pl

Początki zakładu sięgają roku 1951, kiedy grupa 54 kominiarzy podjęła działania, by własne, indywidualne warsztaty przekształcić w spółdzielnię rzemieślniczą.

Jej pierwszym prezesem został Władysław Raczek, a teren działania nowopowstałej „firmy” objął nie tylko Trójmiasto, ale również znaczną część Kaszub, Kociewia i Żuław.

Dla usprawnienia działań, rok później Wojewódzka Spółdzielnia Rzemieślnicza podzieliła się na gdańską, gdyńską i tczewską. Kolejne zmiany zaowocowały ponownym połączeniem - utworzono Wojewódzką Spółdzielnię Kominiarzy w Gdańsku (rok 1964). Coraz ściślej współpracowano ze strażą pożarną i podnoszono kwalifikacje pracowników. W roku 1966 dyrekcja przeniosła się do obecnej siedziby w Gdańsku Oliwie.

Odskocznią od zawodowych obowiązków była działalność… sportowa. Kominiarze w roku 1971 założyli koło sportowe „START”, a w latach 80. jego zawodnicy odnosili sukcesy.

Po trwającym 15 lat połączeniu spółdzielni w jedną, Krajową Spółdzielnię Pracy Usług Kominiarskich z siedzibą we Wrocławiu, w roku 1990 gdańska spółdzielnia wróciła do poprzednich struktur.

Dziś kominiarze zrzeszeni w spółdzielni działają na terenie Trójmiasta, na Półwyspie Helskim, w powiatach wejherowskim, kartuskim, chojnickim, tczewskim oraz w okolicach Prabut, Pasłęka i Elbląga.

wróc do góry