logo vivaoliva

projekt realizowany przez
Fundację Wspólnota Gdańska

logo wspólnota gdańska

Skarby Oliwian

skarby oliwian

Wesprzyj nas 1,5%

Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Wesprzyj kulturę i sztukę przekazując 1,5% podatku:
KRS 0000286430

Podsumowanie roku 2023 - kliknij tutaj, aby zobaczyć

Podsumowanie roku 2022 - kliknij tutaj, aby zobaczyć

Dokumenty informacyjne

instytucja

Zakład krawiecki WOLNY I WOLNY

Adres
80-360 Gdańsk
ul. Krzywoustego 40

Kontakt
tel. stac. 58 558 38 00
tel. kom. 501277816
mail. wolnyiwolny@gmail.com

Zakład krawiecki państwa Wolny istnieje w tym samym miejscu od 1975 roku. Tradycje rodzinne sięgają jednak o wiele głębiej. Rodzina datuje je na rok 1880, gdy pradziadek Roch Wolny skończył terminowanie i został samodzielnym krawcem.

Nic więc dziwnego, że w zakładzie szyje czwarte pokolenie krawieckie: pani Agnieszka (jak sama mówi, „doszyta” do rodziny), jej mąż Jarosław Wolny i teść Zenon Wolny – obaj z tytułami mistrzowskimi.

Pracownia specjalizuje się w krawiectwie miarowym, czyli skierowanym do indywidualnych klientów. Co najczęściej zamawiają? Garnitury, płaszcze, kostiumy damskie, spodnie, spódnice. Nie brak także nietypowych zleceń, jak chociażby kopie średniowiecznych namiotów do rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem czy spodnie szyte… korespondencyjnie. Nie ma rzeczy niemożliwych. Jeśli klient jest daleko i jedyne, co może zrobić, to przysłać istniejące spodnie, które na niego pasują, to dobry krawiec uszyje nowe według miary wziętej ze starych.

Nierzadko zdarza się, że trzeba poprawić wyrób kupiony w sklepie odzieżowym.

Ręcznie obrabiane dziurki od guzików czy wszywane rękawy to dziś rzadkość. Ale w pracowni takiej jak ta – to norma.

Może dlatego osoby, które odwiedzają zakład to ludzie, którzy nie „narzucają cokolwiek na siebie, ale UBIERAJĄ SIĘ”. Zdaniem pani Agnieszki, niestety coraz częściej zadowala nas jakość hipermarketowa. Na szczęście jednak wciąż istnieje wierne grono stałych klientów. W dużej mierze tradycje noszenia ubrań szytych na miarę odziedziczyli oni po rodzicach i dziadkach.

Czy krawiectwo ma przyszłość? Dla renomowanych pracowni, takich jak państwa Wolnych, tak. Brak jednak uczniów, kandydatów na czeladników.

wróc do góry