logo vivaoliva

projekt realizowany przez
Fundację Wspólnota Gdańska

logo wspólnota gdańska

Wt. 11 sierpnia 2020

<--    sierpień 2020   -->
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  • Sb

Wesprzyj nas 1%

Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Wesprzyj kulturę i sztukę przekazując 1% podatku:
KRS 000286430

Podsumowanie roku 2019 w liczbach - kliknij tutaj, aby zobaczyć

Skarby Oliwian

skarby oliwian

znajdź w Oliwie

Banery

Korzystasz z tej www? zobacz

wydarzenie


OLIWSKIE ŚWIĘTO KSIĄŻKI

organizator: Fundacja WSPÓLNOTA GDAŃSKA
kiedy? rozpoczyna się 2016.04.23 kończy 2016.04.23, 11.00-18.00
gdzie? sobota / 23 kwietnia / 11.00, ul. Opata Jacka Rybińskiego, Park Oliwski, Pałac Opatów, 80-320 Gdańsk Oliwa

Uwaga, mieszkańcy i goście Oliwy! Uwaga wszyscy, którzy lubicie czytać, a książka jest dla Was przyjacielem towarzyszącym w codzienności!

23 kwietnia będziemy obchodzić hucznie Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tego dnia zatętni czytelnicze serce Oliwy: ulica Opata J. Rybińskiego i Park Oliwski.

Program imprezy:

11.00-18.00

Kiermasz Wydawnictw Tutejszych (ul. Opata J. Rybińskiego) Prezentacja 20 wydawnictw z Trójmiasta i Pomorza

Wolna wymiana książek (ul. Opata J. Rybińskiego 25 i główne wejście do Parku) Bookcrossing dla mieszkańców

Katalońskie Walentynki Nawiązanie do obchodów święta książki w Katalonii, gdzie mężczyźni kupują paniom róże, a panie w zamian obdarowują ich książkami.

Literackie pranie (ul. Opata J. Rybińskiego i Park Oliwski) Prezentacja poezji autorstwa 60 poetów z Polski i zagranicy, zawieszonej pomiędzy drzewami

11.00-13.00

Opowieść o Oliwce (Świetlica w Rybnym, ul. Opata J. Rybińskiego 25) – warsztaty literacko-artystyczne dla dzieci 6-9 lat. Prowadzenie Kinga Willim, Grono Literackie Zielony Kot

12.00-13.00 

Skarby Oliwian (Galeria Sztuki Warzywniak, ul. Opata J. Rybińskiego 25) – podsumowanie pierwszej edycji projektu.

13.00-15.00

Akcja literacka BEZ CENZURY (Park Oliwski) - kilkudziesięciu literatów z Trójmiasta i regionu będzie tworzyć prozę i poezję, klęcząc przy długiej wstędze papieru

Happening PISAĆ KAŻDY MOŻE Obok literatów, na osobnej wstędze przechodnie napiszą własne utwory 

15.30-19.00

Błyskawiczny Konkurs Literacki A4 – finał (Pałac Opatów) Spotkanie otwarte dla publiczności. Teksty na żywo będzie oceniać jury w składzie: Paweł Huelle, Wojciech Boros, Andrzej Fac.

17.00-19.00

Pamiętniki nieprawdziwe (Świetlica w Rybnym, ul. Opata J. Rybińskiego 25) - warsztaty z kreatywnego pisania dla dorosłych. Prowadzenie Kinga Willim, Grono Literackie Zielony Kot

 

O P I S Y  W Y D A R Z E Ń  

Kiermasz Wydawnictw Tutejszych Dwadzieścia oficyn wydawniczych z Trójmiasta i regionu zaprezentuje swe nowości oraz archiwalia w namiotach ustawionych wzdłuż ul. Opata J. Rybińskiego. Książki będą oferowane w atrakcyjnych, promocyjnych cenach.

Wolna wymiana książek Bez ograniczeń, bez limitów wagowych, wszystkie gatunki, rodzaje - to jest właśnie bookcrossing, czyli wymiana przeczytanych, niepotrzebnych książek. Gorąco zachęcamy do porządków w domowych biblioteczkach.

Książki będzie można wymieniać w dwóch miejscach: przed głównym wejściem do Parku Oliwskiego oraz przy ul. Opata J. Rybińskiego 25.

Literackie pranie Wiersze kilkudziesięciu poetów z Polski i zagranicy będą powiewać na wietrze, zawieszone na białych kartkach niczym poetyckie pranie, pomiędzy lipami wzdłuż głównej arterii Oliwy. Gwarantujemy niezwykły spacer z poezją…

Warsztaty literackie

Opowieść o Oliwce. Zadaniem uczestników będzie stworzenie i zilustrowanie bajki o Oliwce. Z pomocą pisarzy dzieci wymyślą, kim ona będzie, jak będzie wyglądała i co jej się przydarzy. Bajka będzie udostępniona na stronie internetowej Fundacji.

Pamiętniki nieprawdziwe. Zadaniem uczestników będzie stworzenie bohatera literackiego i wymyślenie wydarzeń z jego życia. W efekcie powstaną oryginalne, choć nieprawdziwe pamiętniki.

Oba warsztaty poprowadzi Kinga Willim – elblążanka związana ze Świeciem. Pisze wiersze i prozę, fotografuje. Od 2011 roku organizuje w Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu Jesień Poetycką, a także prowadzi Grono Literackie Zielony Kot. Poezją zadebiutowała w „Pudełku z Wierszami” (Jesień Poetycka 2003), potem jej utwory ukazały się w „Wierszpudle” (Jesień Poetycka 2011) oraz publikacji zbiorowej “Święta Zielonego Kota”.

Skarby Oliwian Poruszające biografie oliwskich mieszkańców, wspomnienia o tym, czym żyli kilkadziesiąt lat temu, mało znane wątki z najnowszej historii dzielnicy – przez blisko dwa miesiące oliwianie przynosili do Fundacji swoje skarby, które zostały uwiecznione w albumie. Zapraszamy na promocję książki połączone ze spotkaniem z właścicielami skarbów.

Bez Cenzury/Pisać każdy może Treść dowolna, forma nienarzucona, objętość według uznania – jednym słowem, bez cenzury. Tak właśnie będą pisać poeci i prozaicy. Klęcząc, leżąc i kucając uwiecznią swoją twórczość na długiej wstędze papieru leżącej na alejce w Parku Oliwskim.

Uwaga! To zabawa nie tylko dla zawodowców! Tym razem zapraszamy również parkowych spacerowiczów. Będzie papier, pisaki i – miejmy nadzieję – pisarska wena.

Błyskawiczny Konkurs Literacki A4 Wystarczy przyjść i odczytać publicznie krótki tekst własnego autorstwa - fragment opowiadania, wpis z bloga, status z FB. Nie ma ograniczeń.

Jurorzy: Paweł Huelle, Wojciech Boros i Andrzej Fac będą oceniać na żywo konkursowe utwory, a następnie wydadzą werdykt. Na autorów najlepszych tekstów czekają nagrody rzeczowe i publikacja w kwartalniku artystycznym „Bliza”. 

PATRONATY HONOROWE

Pan Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego

PARTNERZY

Międzynarodowe Targi Gdańskie SA

Grono Literackie Zielony Kot

Niezależne Zrzeszenie Studenckie Uniwersytetu Gdańskiego

Teatr Miniatura

Wydawnictwo EneDueRabe

Wydawnictwo Eko-Kapio

Wydawnictwo Oskar

Wydawnictwo Oficyna Gdańska

Wydawnictwo Marpress

Wydawnictwo Słowo/obraz terytoria

Wydawnictwo Wiatr od Morza

Wydawnictwo Zakamarki

Wydawnictwo Kosycarz Foto Press KFP

Wydawnictwo Millenium Media

Wydawnictwo Oficyna Wydawnicza Tysiąclecia

Wydawnictwo EKWITA

Wydawnictwo Genesis

Wydawnictwo Uran

Wydawnictwo Tytuł

Wydawnictwo Nowator

Wydawnictwo Adamada


SPONSOR

Aste Sp. z o.o.

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Gdańsk

PATRON MEDIALNY

Portal Trójmiasto.pl

Radio Gdańsk

Gazeta Wyborcza Trójmiasto 

Co Jest Grane 24

 

wróc do góry