Projekt realizowany przez
Fundację Wspólnota Gdańska

Fundacja Wspólnota Gdańska

Kronika Oliwska

określ rok: 2025
2025-04-01
Na pewno wiecie, że wsiadając na rower w okolicach obecnej pętli tramwajowej w Oliwie za niecałe pół godziny można już brodzić w morzu i zbierać muszelki. Ciekawostką jest, że 1 kwietnia 1907 roku po przyłączeniu do niej Jelitkowa i Przymorza nasza Oliwa jako nienależąca jeszcze do Gdańska uzyskała bezpośredni dostęp do morza. Odtąd zaczęła się rozwijać jako letnisko nadmorskie.
2025-04-02
Był 2 kwietnia 2000 roku, gdy po raz pierwszy zobaczyłam Paryż. Dzisiaj z przyjemnością czytam swój zapis w dzienniku: "Paryż jest bardzo mieszczański i trochę zadziera nosa. Podoba mi się to. Usiadłam już w dwóch kawiarniach i w każdej kelnerzy zachowywali się tak, że czułam się od nich gorsza. Wiadomo: nie mówię po francusku. Jestem pewna, że tu wrócę i znowu bez końca będę czekać na swoją kawę. W końcu nie jestem paryżanką". Wróciłam wiele razy. I nadal lubię poczucie "bycia spoza Paryża". Paryż jest jak arystokratka w dojrzałym wieku. W Paryżu łatwo zachować swoją odrębność, bo miastu nie zależy, by serdecznie wchłaniać kolejnych zakochanych. Podpisano: Oliwianka "in spe".
2025-04-03
Tego dnia w galerii Nowy Warzywniak w Oliwskim Ratuszu Kultury o godz. 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa i rzeźby Tiny Janusz. Tytuł: "Od świtu do zmierzchu" to już jest początek ciekawej opowieści. Ileż spraw może się wydarzyć w ciągu jednego dnia między początkiem światła a jego końcem? Według słownika etymologicznego języka polskiego słowo "świt" może się wywodzić od "świecenia", "dnia", "jasności słońca". Zaś słowo zmierzch ma w sobie coś kosmatego i miękko skradającego się. Czy nie jest wspaniale, że artystka nie zdecydowała się na słowo "zmrok"? Czujcie się Państwo zaproszeni na spotkanie i wystawę, która potrwa do końca kwietnia.
2025-04-04
Z Oliwy do Gdańska. Czy Wy także tak mówicie jadąc do centrum miasta? To chyba pozostałość sprzed około stu lat, bo przecież nasza Oliwa została przyłączona do Gdańska dopiero w 1926 roku? W każdym razie jako wielbicielka historii polecam Państwu wystawę pewnego malarza, który krótko mieszkał przy Obrońców Westerplatte w domu po swoich rodzicach. Wśród widoków Oliwy, Gdańska i Gdyni znajdowałam miejsca związane z osobistymi wspomnieniami. "Niech żyje Bahl! (Nie)zapomniany malarz gdański", wystawa w Ratuszu Głównego Miasta potrwa do 4 maja 2025 roku. Ale przecież dzisiaj piątek, może ktoś z Państwa skusi się, by pojechać "do Gdańska" i obejrzeć kilka sentymentalnych i dobrych technicznie widoków Oliwy? Anna C.
2025-04-05
W Oliwie przy ulicy Grottgera od prawie dwóch lat z powodzeniem funkcjonuje galeria sztuki "Cosma Gallery". Regularne wystawy zawsze przyciągają spory tłumek na wernisaże, które przeciągają się czasem do późnych godzin. Dzisiaj o godz. 18:00 "Cosma Gallery" wyjątkowo zaprasza na wernisaż do sopockiego Sheratona. Tym razem malarstwo profesora Czesława Tumielewicza. Wystawa potrwa do 28 kwietnia. Wstęp wolny!
2025-04-06
Wiosenny wieczór z piosenką francuską? Oui! Podobno kwiecień w Paryżu ma pewną moc, która sprawia, że do tego miasta chce się wracać. Ledwie kilka dni temu "Oliwianka in spe" sięgnęła po swoje wspomnienie z Paryża, a dzisiaj scena koncertowa Oliwskiego Ratusza Kultury zaserwuje francuski Aperitif. Będzie to muzyczny koncert promujący płytę Darii Zaradkiewicz i Pawła A. Nowaka, wokalistki i akordeonisty - cóż bardziej paryskiego? Usłyszymy utwory, które już weszły do klasyki piosenki francuskiej oraz autorskie aranżacje piosenek współczesnych twórców. Zapraszamy po zebranie garści wspomnień na koncert "L'Aperitif - Et Voila!". Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18:00. Bilety w cenie 50 złotych / osoba dostępne na stronie https://kbq.pl/156346. Informacja o biletach tel.519166301
2025-04-07
Dziś poniedziałek, a więc jeśli tylko macie ochotę na konwersacje w języku angielskim w kameralnym gronie zapraszamy na godz. 12:30 do Oliwskiego Ratusza Kultury. Tam, z inicjatywy wolontariuszki Elżbiety Białonogi z każdym początkiem tygodnia tworzy się jakaś historia. Konwersacje przeznaczone dla średnio zaawansowanych odbywają się w kameralnym gronie. Każdy jest mile widziany. Wstęp wolny, ale warto zająć sobie miejsce wcześniej pisząc lub dzwoniąc do Magdy Majchrzakowskiej: m.majchrzakowska@wspolnotagdanska.pl lub tel. 601057574.
2025-04-08
Tego dnia 1716 roku do Oliwy po raz drugi przybył król August II Sas. Już podczas pobytu w marcu, około dwóch tygodni wcześniej władca zwiedził opactwo i wziął udział w wystawnej uczcie w wielkim refektarzu. 8 kwietnia rozpoczął czterodniowy pobyt, podczas którego oddawał się modlitwie w związku z odbywającymi się obrzędami wielkotygodniowymi.
2025-04-09
Jak podaje Kronika Gdańska w dniach 06-13.04.1976 roku "w hali sportowej "Olivia" w Oliwie odbyły się II Mistrzostwa Świata i Europy Juniorów w Podnoszeniu Ciężarów. Zawodników wystawiło 29 państw! Kto z Was pamięta to wydarzenie? Może mieliście swoich faworytów? Koniecznie podzielcie się wspomnieniem.
2025-04-10
Obecnie w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego, czyli w naszym Pałacu Opatów trwa wystawa dzieł pewnego japońskiego twórcy. Ale czy wiecie, że 10 kwietnia 1984 roku w tym miejscu otwarto tymczasową wystawę współczesnego malarstwa światowego? Stało się tak pośrednio dzięki malarce i kolekcjonerce z Londynu Halinie Nałęcz, która przekazała Muzeum Narodowemu w Gdańsku aż 404 dzieła. Kto zna obrazy z jej kolekcji?
2025-04-11
Oliwianie są dumni z organów, których piszczałki basowe znajdują się przed balustradą chóru, a pozostałe osadzono eliptycznie i na wielu kondygnacjach. To cudo sztuki organowej i snycerskiej zachwyca każdego, kto ma okazję posłuchać koncertu. Wykonane w XVIII wieku posiadają aż 5100 piszczałek w 83 rejestrach! Fascynujące, prawda? A dokładnie 11 kwietnia 1865 roku po generalnych pracach mających przywrócić nieco nadgryzioną zębem czasu świetność organmistrz z kościoła św. Jana w Gdańsku wykonał przegląd naszego instrumentu. Oto fragment jego rewizji: "Rewizja rozpoczęła się możliwie pełnogłosową grą całego dzieła. Brzmienie było czyste i mocne, i mimo różnych prób nie udało się stwierdzić wahań tonu. 13 miechów dzieła – 32 stopnie wiatru na pedał i dolny manuał, 29 na środkowy i 26 na górny – czyniły dobrze swą powinność. (...) Przede wszystkim pryncypały dają mocny i wyrazisty ton. Wśród głosów mieszanych należy wymienić szczególnie miksturę pedału, jest ona na wskroś 6–krotna i ma poza chórami oktawowymi i kwintowymi wyjątkowo, nie tylko tercjowy – przez co dochodzi już właściwie określenie ostry – lecz także małą septymę. Zatem skonstruowana mikstura była dla mnie nowością, ale zaskoczyła mnie mile swą siła i pełnią, czym wzmacnia podstawowy ton bez zakłóceń." Czyż te fragmenty nie są równie wspaniałe jak sam koncert organowy w Oliwie?
2025-04-12
Już dzisiaj "Ro(z)grywki Sąsiedzkie"! Z pewnością znacie nasz Oliwski Dom Sąsiedzki - przestrzeń dla każdego. A czy wiecie, że 12 kwietnia w godz. 16:30 - 20:30 można przyjść i zagrać w planszówki z ludźmi o różnych zainteresowaniach i w różnym wieku? Udział w tej intelektualnej rozrywce jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. Masz wolne popołudnie? Lubisz planszówki? Czekamy na Ciebie. Wszelkich informacji udziela Kasia Tarnowska pod nr tel: 502524351.
2025-04-13
Drodzy oliwianie! Chyba już każdy z Was zapisał sobie w sercu kameralną księgarnię "Książka i Wino", która (miejmy nadzieję) na stałe wpisała się w krajobraz Oliwy? Oprócz kawy, ciastek, wina, książek, książek i jeszcze raz książek miejsce zaprasza na kameralne spotkania: wernisaże, koncerty, projekcje i wykłady. A dzisiaj, czyli 13 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się kameralny - a jakże - "Koncert dla chętnych" Nikoli Irmy Nerc. Nikola zaśpiewa autorskie utwory oraz znane hity zespołu Roomieńce. Akompaniować jej będzie Malwina Wiaduch. Bilety można nabyć w księgarni.
2025-04-14
14 kwietnia 1946 roku wypadał w niedzielę. Tego dnia w pomieszczeniach dawnego klasztoru cystersów wybrano pierwszy Zarząd Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Prezesem został prof. Leon Ostaszewski. Czy ktoś z Was należał do tej organizacji? Może Wasi rodzice wspominali wyprawy autokarowe lub piesze wycieczki? A może lokalni przewodnicy przypomną nam jakieś ciekawe historie związane z gdańskim oddziałem PTTK?
2025-04-15
Spacerując wieczorami po uliczkach Oliwy z kilku miejsc można dostrzec rozświetloną, górującą nad innymi budynkami neogotycką wieżę kościoła pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej. Właśnie 15 kwietnia 1913 roku przy Georgstrasse, obecnie ulicy Leśnej wmurowano kamień węgielny pod budowę tej świątyni.
2025-04-16
Historia to nie tylko wielkie bitwy, koronacje, polityczne decyzje wpływające na los krajów, festiwalne filmowe, spotkania autorskie, narodziny wielkich twórców i wyginięcie dinozaurów. Historia to także niewielkie zdarzenia, które pozornie nie mają wpływu na losy świata. Pozornie, bo jeśli dla sprawienia sobie przyjemności pójdziemy wymienić poglądy na temat ważnych dla nas spraw, może z tego wyniknąć coś ważnego choćby dla lokalnej społeczności. W Oliwskim Domu Sąsiedzkim cenimy każdą wypowiedź i różnorodne opinie. Dołącz do nas kiedy chcesz. Porozmawiajmy o sprawach ważkich i tych drobnych. Twórzmy małą historię spotkania, które za rok będziemy wspominać z czułością. Zapraszamy każdego na "Rozmowy niekontrolowane w każdą środę w godz. 11:00 - 13:00. Dzisiaj środa! Czekamy właśnie na Ciebie, bo jesteś ważny.
2025-04-17
Nasza Kronika Oliwska to także wspomnienia z dawnej prasy. Oto jak 17 kwietnia 1963 roku Głos Wybrzeża próbował udobruchać podróżujących tramwajami: " Pasażerowie WPKGG od lat mają wiele powodów do skarg na tłok w tramwajach w godzinach szczytu. Dyrekcja, przynajmniej na razie, nie widzi sposobów zaradzenia złu, zwłaszcza na takich liniach jak "6" lub "12", gdzie znajdują sie pojedyncze tory, na których więcej wozów już sie nie mieści. Żeby chociaż można było udobruchać użytkowników środków komunikacji miejskiej, aby tyle na nią nie narzekali!...
Byłby sposób na udobruchanie, gdyby znalazło się takich konduktorów, jak p. Antoni TURZYŃSKI - nr służbowy 352. Najweselszy konduktor WPKGG. Humorem potrafi rozładować każde spięcie w tramwaju.
"Panie, co się pan tak pcha na chama?" - woła jeden z pasażerów do drugiego. Pan Turzyński odpowiada na to krzyczącemu: "Gdyby ten wiedział, na kogo się pcha, nie czynił by tego". W wagonie robi się wesoło.
Specjalnością p. Turzyńskiego są informacje dotyczące przystanków.
- Dworzec główny! Za 15 minut bezpośrednie połączenie z Warszawą. Albo: - Teatr i Opera Bałtycka w jednym gmachu. Dziś w programie "Kniaź Igor".
Latem wozy linii "9" są wyjątkowo zatłoczone. Ponure wspomnienie niewygodnej jazdy p. Antoni likwiduje zawołaniem na końcowym przystanku na Stogach:
- Plaża. Pod błękit nieba rozejść się!"
2025-04-18
Tego dnia 1748 roku za czasów opata Jacka Józefa Rybińskiego oliwscy cystersi podjęli decyzję o zbudowaniu nowych organów. Niestety potrzeba było aż dwudziestu pięciu lat, by powstało to niezwykłe dzieło. Nie ma chyba dzisiaj oliwianina, który choć raz nie wysłuchałby koncertu i nie zadzierał głowy po to, by podziwiać kunszt snycerki i mechanizmów poruszających wieloma elementami. Dzisiaj Wielki Piątek, więc koncertu o godzinie 12:00 nie ma, ale już w następnym tygodniu organmistrz wznawia boską muzykę.
2025-04-19
Czy ktoś tu lubi pingwiny? Nasz wyjątkowy pingwin przylądkowy Kokosanka, jedyny albinos z tego gatunku na świecie 19 kwietnia 2024 roku zdobył tytuł "Pingwina Roku"! Kokosanka z oliwskiego ZOO zdobyła ponad 75 tysięcy głosów i świętowała z innymi pingwinami racząc się śledziowym tortem przygotowanym z tej okazji przez opiekunów. Wydarzenie wspominał dla portalu staraoliwa.pl Paweł Ciesielski z oliwskiego ZOO: "Sama Kokosanka chyba nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo stała się popularna. Wręczenie tortu przebiegło tak jak zwykle. Nasza celebrytka wolała zjeść śledzia prosto od opiekuna, a tortem zainteresowała się reszta stada."
2025-04-20
W Wielkanoc wszystkim oliwiankom i oliwianom oraz każdemu, kto czyta naszą kronikę i lubi naszą Oliwę zespół Kroniki składa najserdeczniejsze życzenia spokoju, zdrowia i pełnego oddechu.
2025-04-21
Uroczym wspomnieniem z dnia 21 kwietnia 1957 roku podzieliła się z nami pani Wiesława: "Jest piękna słoneczna niedziela Wielkanocna. Mam 10 lat i idę z rodzicami i siostrą na spacer do Parku Oliwskiego. Park jest pełen wiosennych kwiatów i śpiewających ptaków. Podziwiamy piękną, kwitnącą magnolię, przechodzimy koło Grot Szeptów. Jestem bardzo szczęśliwa, bo mam na sobie prześliczny komplecik, uszyty specjalnie dla mnie na to święto. To spódniczka i żakiecik z jasnoliliowego weluru oraz kremowo żółtą bluzeczkę zapinaną na śliczne guziczki. To mój pierwszy taki „dorosły” strój. Do tej pory na wszystkie okazje byłam najczęściej ubierana w sukienki z marszczonym karczkiem i kołnierzykiem bebe. Dlatego dzisiaj jestem taka zadowolona. Czuję się jak młoda dama, a ten dzień zapamiętam na długie lata". Wiesława Lisowska
2025-04-22
Książki opisują historię. Czytając tworzymy własne opowieści. Identyfikujemy się z bohaterami literackimi, albo zanurzamy w słowach o miejscach, które znamy i mile wspominamy. Lubisz czytać? Potrzebujesz wsparcia w wyborze książki? A może chcesz po prostu porozmawiać o ostatnio przeczytanej powieści? Virginia Woolf powiedziała: "Przeczytaj tysiąc książek, a Twoje słowa popłyną jak rzeka". W naszej sąsiedzkiej bibliotece prowadzonej w każdy wtorek przez wolontariuszkę Basię można poczytać, wypożyczyć, wymienić się książką. Można napić się herbaty i pograć w scrabble po polsku i angielsku. A skoro to wszystko przy książkach, to można też spotkać ciekawych ludzi. Biblioteka Sąsiedzka w Oliwskim Ratuszu Kultury zaprasza dzisiaj od 11:00 do 13:00.
2025-04-23
Tego dnia 1660 roku do Oliwy przybyli król Jan Kazimierz i Maria Ludwika. Według Franciszka Mamuszki "być może byli w nim [opactwie] i więcej razy, by posłuchać rozmów prowadzonych przez dyplomatów." To wówczas negocjowano warunki pokoju kończącego wieloletnią wojnę między Polską a Szwecją. Salę Pokoju Oliwskiego już wkrótce będzie można odwiedzić. Przylegający do południowej nawy katedry dawny klasztor cystersów jest udostępniany w miesiącach letnich.
2025-04-24
Sala koncertowa w Oliwskim Ratuszu Kultury tym razem będzie rozbrzmiewać słowami Wojciecha Młynarskiego w autorskich aranżacjach aktora Teatru Muzycznego w Gdyni Mateusza Deskiewicza. Towarzyszyć mu będzie kwartet jazzowy pod kierownictwem Ignacego Wiśniewskiego. Czujecie się Państwo zachęceni do sentymentalnej podróży w świat znanych piosenek i satyry? Przybywajcie na godz. 19:00. Bilety w cenie 60 złotych / osoba dostępne na stronie https://kbq.pl/158034. Informacja o biletach tel. 519166301.
2025-04-25
Być może wczoraj niektórzy z Was dali się ponieść piosenkom Wojciecha Młynarskiego na scenie Oliwskiego Ratusza Kultury? Dzisiaj bardziej kameralny koncert w księgarni "Książka i Wino". Marta "Marar" Cyganer to wokalistka i instrumentalistka, która od kilku lat z powodzeniem koncertuje w Trójmieście proponując własne teksty i muzykę. Tworzy także unikalne aranżacje muzycznych standardów. Miejsce kameralne, zatem koncert będzie intymnym przeżyciem, które z pewnością zapamiętacie na długo. "Książka i Wino" dzisiaj o godz. 20:00. Bilety można nabyć w Księgarni.
2025-04-26
Dzisiaj Światowy Dzień Własności Intelektualnej ustanowiony dopiero w 2001 roku, choć historycznie pierwszy proces o prawa autorskie w dzisiejszym ich rozumieniu odbył się już w XVI wieku. Otóż Albrecht Duerer podał do sądu grafika i rytownika Marcantonia Raimondiego za bezprawne wykorzystywanie jego prac i zbijanie na tym majątku! Duerer sprawę wygrał, ale Raimondi przez wiele lat z powodzeniem rozprowadzał jego dzieła nawet zakładając w Rzymie firmę, w której szkolił przyszłych grawerów, zajmował się drukiem i marketingiem. Cóż, zawdzięczamy mu pamięć o niektórych zaginionych obrazach, bo przetrwały one jedynie w dokładnie sporządzonych rysunkach i grafikach. Dla przykładu: Sąd Parysa słynnego Rafaela. Jesteście ciekawi takich historii? Zapraszamy na kuratorskie oprowadzania po wystawach sztuki w Oliwskim Ratuszu Kultury. Historyczka sztuki Anna Cirocka wplata w swoje opowieści wiele takich wątków. Poszukujcie tych wydarzeń w naszej Kronice i na stronach ORK.
2025-04-27
Scena teatralna w Oliwskim Ratuszu Kultury zaprasza na spektakl Korelacji Teatralnej - Poczekalnia. Oto, jak zachęcają organizatorzy: "Czy zdarzyło Wam się kiedyś przeczekać ulewę w przypadkowym budynku? Z przypadkowymi ludźmi i nietuzinkową atmosferą? Z naszymi bohaterami w czasie oczekiwania możecie napić się czekolady przeczekać deszcz, remont sąsiada i smutne chwile. Będzie to komedia, o zabarwieniu realistycznym, ale również abstrakcyjnym. Wycieniujemy dla Was historie z życia naszych bohaterów, w szybkiej pigułce! Czy czekacie na moment ich poznania? Oni tak i odliczają minuty już teraz!" 27.04.2025 o godz. 18:00. Bilety w cenie 50 złotych / osoba dostępne na stronie https://kbq.pl/158379.
Informacja o biletach tel. 519166301.
2025-04-28
Czy pamiętacie, że równo rok temu otwieraliśmy sezon Pchlim Targiem w Oliwie? Prosta idea wydarzenia: sprzedajemy lub kupujemy rzeczy, które w wielu domach zalegają jako niepotrzebne, a dla kogoś innego mogą okazać się skarbem. Spotkaliśmy się na Rynku Oliwskim, a wystawców i odwiedzających było całe mnóstwo. Kto pamięta, co kupił? Może podzielicie się z nami wspomnieniem?
2025-04-29
Dom Zarazy w Oliwie zaprasza dzisiaj o 18:00 na spotkanie z wyjątkową oliwianką, piosenkarką i tancerką z dużym dorobkiem artystycznym. Pani Maria Wit Godwod śpiewała, między innymi, w Mazowszu z Ireną Santor, w Niebiesko-Czarnych z Czesławem Niemenem czy w zespole Flotylla z Ireną Jarocką. Spotkanie to znakomita okazja do posłuchania wspomnień o koncertach w Polsce i za granicą i częstych artystycznych podróży Pani Marii. Będzie to także symboliczna podróż muzyczna, bo tego wieczoru goście posłuchają piosenki ludowej, muzyki operowej, big bitu i piosenek estradowych.
2025-04-30
30 kwietnia 1976 roku w parku oliwskim zorganizowano galerię rzeźby współczesnej. Prace przedstawiło 16 rzeźbiarzy. Dzisiaj w kasach Oddziału Sztuki Nowoczesnej MN oraz Muzeum Etnograficznego można nabyć “Spacerownik”, czyli przewodnik po plenerowej galerii, która przez ostatnie dziesięciolecia wzbogaciła się o wiele obiektów.