logo vivaoliva

projekt realizowany przez
Fundację Wspólnota Gdańska

logo wspólnota gdańska

Skarby Oliwian

skarby oliwian

Wesprzyj nas 1,5%

Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Wesprzyj kulturę i sztukę przekazując 1,5% podatku:
KRS 0000286430

Podsumowanie roku 2023 - kliknij tutaj, aby zobaczyć

Podsumowanie roku 2022 - kliknij tutaj, aby zobaczyć

Dokumenty informacyjne

profil artysty

Elżbieta Nieć

gatunki powiązane z artystą: proza

Elżbieta Nieć urodziła się 13 września 1954 roku w Gdańsku. Od 1964 roku mieszka w Oliwie, według niej, najpiękniejszej dzielnicy miasta.
Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego. Studiowała filologię rosyjską i angielską. Fascynowała się teorią dzieła literackiego, dlatego też w swojej pracy magisterskiej zajęła się kompozycją powieści „Opadłe liście” pisarza i filozofa rosyjskiego W. Rozanowa. Filologiczne przygotowanie i znajomość języków obcych pozwala jej swobodnie poruszać się w obszarze literatury rosyjskiej i angielskiej. Inspiracje czerpie z różnych źródeł kultury, aczkolwiek to muzyka jest niekwestionowanym impulsem w jej pracy literackiej.
Zadebiutowała w 2022 roku powieścią „Dziewczyna z indeksem”, która została zauważona przez czytelników w różnym wieku. Wzbudziła emocjonalną dyskusję o przeszłości, ale również, dla niektórych z nich, stała się okazją do nostalgicznej podróży w czasy młodości. Powrotem do miejsc takich jak: Park Oliwski, Katedra, Gdańsk z urokliwymi uliczkami, Dwór Artusa, plaża w Jelitkowie.
W 2024 wydała kolejną powieść: „Dziewczyna ze skrzypcami”, której motto brzmi:
„Uratować coś z czasu, w którym się już nigdy nie będzie”. (A. Ernaux)

z recenzji:
"Bardzo przyjemnie było czytać o języku staro-cerkiewno-słowiańskim, dziełach Puszkina, Lermontowa, wyprawie do Rosji na wymianę studencką. Odbytych praktykach w szkole, na koloniach. Widać, że Elżbieta Nieć bardzo dokładnie zgłębiła temat, być może sama miała okazję ukończyć ten kierunek studiów? Nie wiadomo. Powieść ma blisko 400 stron, jednak w żadnym momencie nie czułam, by była nużąca. Wręcz przeciwnie, przez tę historię dosłownie się płynęło. Poznajemy nieco tło historyczne i polityczne Gdańska lat 70. XX wieku. Pochyłą czcionką pojawiają się wstawki z czasów wojennych, bardzo chętnie przeczytałabym powieść z tego czasu w wykonaniu autorki. Czuję, że byłaby równie udana jak prezentowana dziś historia.
,,Dziewczyna z indeksem" to ciepła, pełna nadziei, zawierzenia Bogu i ludziom historia o studentce rusycystyki, która z pełnym zaangażowaniem oddała się studiowaniu. Nie zapomniała przy tym o pomocy bliźnim. Niezwykle empatyczna i nastrajająca do wspomnień lektura, od której nie mogłam się oderwać. Chętnie zapoznam się także z innymi powieściami autorki. Mam nadzieję, że jakaś ukaże się już niedługo. Serdecznie polecam ten tytuł wszystkim tym, którzy z rozrzewnieniem chcą wrócić do czasów studiów, ale także przeczytać kawał dobrej literatury obyczajowej. Czuję, że o ,,Dziewczynie z indeksem" będzie jeszcze głośno!"
https://zaczytani.pl/ksiazka/dziewczyna_z_indeksem,druk
 

grafika 922,
grafika 925,
grafika 926,

wróc do góry