logo vivaoliva

projekt realizowany przez
Fundację Wspólnota Gdańska

logo wspólnota gdańska

Skarby Oliwian

skarby oliwian

Wesprzyj nas 1,5%

Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Wesprzyj kulturę i sztukę przekazując 1,5% podatku:
KRS 0000286430

Podsumowanie roku 2023 - kliknij tutaj, aby zobaczyć

Podsumowanie roku 2022 - kliknij tutaj, aby zobaczyć

Dokumenty informacyjne

profil artysty

Anna Jakubowska

gatunki powiązane z artystą: fotografia

Anna Jakubowska zajęła się fotografią artystyczną w 2005 roku. Od tego czasu brała udział w 145 ogólnopolskich oraz międzynarodowych wystawach pokonkursowych, zdobyła 79 nagród, medali i wyróżnień. Wystawiała też swoje prace na 30 wystawach zbiorowych przede wszystkim z Gdańskim Towarzystwem Fotograficznym, którego jest członkiem od 2010 r. W ciągu ostatnich 8 lat zrealizowała 13 wystaw indywidualnych prezentowanych na 32 ekspozycjach w Rzymie, Gdańsku, Bydgoszczy, Toruniu, Iławie, Elblągu i Jastrzębiu Zdroju.Kilkadziesiąt jej prac znajduje się w kolekcjach prywatnych i muzealnych w kraju i za granicą.
W 2012 roku ukazał się drukiem album fotograficzny CMENTARZE POMORZA, który jest efektem trzyletniej autorskiej współpracy z mężem Krzysztofem oraz przyznanych na ten projekt dwóch stypendiów twórczych: Województwa Pomorskiego i Miasta Gdańska. W 2014 roku powtórnie otrzymała stypendium twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego na realizację wystawy pod tytułem RDZA, która prezentowana była w 2014 w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, a następnie w 2015 na Uniwersytecie Papieskim Urbaniana w Rzymie. W roku 2016 po raz trzeci otrzymała stypendium Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego na realizację wystawy POLA MALOWANE-ZA MIEDZĄ.

Wystawy indywidualne:
zakładka OSIĄGNIĘCIA w: http://www.annajakubowska.com/start.html

Wystawy zbiorowe:

zakładka OSIĄGNIĘCIA w: http://www.annajakubowska.com/start.html

Konkursy i nagrody:

zakładka OSIĄGNIĘCIA w: http://www.annajakubowska.com/start.html

Publikacje:
zakładka OSIĄGNIĘCIA w: http://www.annajakubowska.com/start.html

Źródła:
http://www.annajakubowska.com/start.html
http://www.wbpg.org.pl/aktualnosc/twarze-dom%C3%B3w-anna-jakubowska
http://www.dawnaoliwa.pl/opisy/fotograficy/jakubowscy.html
rozmowa z Anną Jakubowską i Krzysztofem Jakubowskim http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/3389587,wystawa-rdza-w-gdanskim-nck-fotografie-pasyjek-autorstwa-anny-jakubowskiej-zdjecia,id,t.html
materiały otrzymane od artystki

artystka o sobie:
Jestem fotoamatorką - to znaczy miłośniczką Fotografii.
Kocham Ją, mam nadzieję, z wzajemnością.
Fotografować zaczęłam wraz z upowszechnieniem fotografii cyfrowej. Tak się złożyło, że w tym czasie zakończyłam pracę zawodową. Było to w 2005 roku. Dwa lata później pokazałam publicznie pierwszy raz swoje zdjęcia, a w 2010 roku zorganizowałam pierwszą wystawę indywidualną. Były na niej, jak u większości fotoamatorów makrofotografie i krajobrazy. Fotografia pejzażu zaczęła przynosić mi pierwsze sukcesy na konkursach fotograficznych, co utwierdziło mnie w przekonaniu, że mam w tym kierunku pewne predyspozycje.

http://www.annajakubowska.com/start.html

Gdyby porównać drogę twórczą do rzeki, to obok głównego nurtu pojawiają się różne zakola, ławice, wyspy, przełomy czy nieruchome martwe pozostałości. Zdarza się , że boczny nurt po jakimś czasie staje się nurtem głównym, albo tworzy oddzielną rzekę, która już się inaczej nazywa i gdzie indziej kończy swój bieg.
W mojej rzece twórczości fotografia czarno biała jest takim bocznym nurtem. Bywa, że powodem powstawania zdjęć czarno-białych jest chęć pozbycia się od czasu do czasu zbędnej wielobarwności.
Są to także próby przeciwstawienia sobie rozgadanej fotografii naturalistycznej, innej konwencji świadomie nawiązującej do fotografii z ubiegłego stulecia będącej ukłonem w stronę tych odbiorców, którzy na takiej fotografii się wychowali.
Anna Jakubowska „Foto grafia CB” z materiałów do wystawy indywidualnej 2017,
http://gtf.org.pl/wystawy/2017/anna-jakubowska-foto-grafia-cb/

prezentowane zdjęcia:
http://www.annajakubowska.com/start.html
za udostępnienie serdecznie dziękujemy
 

grafika 570,
grafika 571,
grafika 572,
grafika 573,
grafika 574,
grafika 575,
grafika 576,
grafika 577,
grafika 578,
grafika 579,
grafika 580,
grafika 581,
grafika 585,
grafika 609,
grafika 610,

wróc do góry