logo vivaoliva

projekt realizowany przez
Fundację Wspólnota Gdańska

logo wspólnota gdańska

Wt. 21 września 2021

<--    wrzesień 2021   -->
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  • Sb

Wesprzyj nas 1%

Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Wesprzyj kulturę i sztukę przekazując 1% podatku:
KRS 0000286430

Podsumowanie roku 2020 - kliknij tutaj, aby zobaczyć

Skarby Oliwian

skarby oliwian

znajdź w Oliwie

Banery

Korzystasz z tej www? zobacz

profil artysty

Dorota Borowska

gatunki powiązane z artystą: malarstwo

Absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2008). Dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Macieja Świeszewskiego. Otrzymała  stypendium Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za udział w realizacji fresków w Szpitalu Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Gdańsku, prestiżową nagrodę „Ergo-Hestii” za „Serce i talent”, za udział w realizacji fresków w Szpitalu Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Gdańsku.

Przez 8 lat mieszkała i pracowała w suterenie na ulicy Podhalańskiej. Pomieszczenie było na tyle ciemne, że narodził się tam projekt „Na granicy światła”, który zaowocował wystawą w Warzywniaku pod tym samym tytułem. Następnie przerodził się w doktorat "Malarstwo w ciemności, czyli o tym jak to, co niewidoczne, konstytuuje to, co widoczne".

„Zrobiłam wtedy dużą wystawę w całkowicie wyciemnionej czarnej sali na ASP, gdzie obrazy zwisały z sufitu i tak zawieszone w przestrzeni w sposób dosłowny i symboliczny stawały się jasnymi "punktami" w ciemności” - wspomina artystka.

W międzyczasie zorganizowała również w swojej oliwskiej pracowni wydarzenie „Nie ma na co patrzeć”.

grafika 2,
grafika 3,
grafika 4,

wróc do góry