logo vivaoliva

projekt realizowany przez
Fundację Wspólnota Gdańska

logo wspólnota gdańska

Skarby Oliwian

skarby oliwian

Wesprzyj nas 1,5%

Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Wesprzyj kulturę i sztukę przekazując 1,5% podatku:
KRS 0000286430

Podsumowanie roku 2023 - kliknij tutaj, aby zobaczyć

Podsumowanie roku 2022 - kliknij tutaj, aby zobaczyć

Dokumenty informacyjne

profil artysty

Krzysztof Kamiński

gatunki powiązane z artystą: fotografia

Krzysztof Kamiński urodził się w 1939 roku w Opocznie. Jest artystą fotografem, dziennikarzem.
W 1946 roku razem z rodzicami Małgorzatą Anną i Fabianem oraz młodszymi braćmi: Maciejem i Michałem zamieszkał w Kwidzynie. Tutaj uczęszczał do szkoły podstawowej i liceum. Od najmłodszych lat interesował się fotografią. Już w Kwidzynie był członkiem kółka fotograficznego prowadzonego przez prof. Sosnowskiego. W połowie roku 1957 po wyjeździe z Kwidzyna zamieszkał w Gdańsku. Fotografii uczył się od Edmunda Peplińskiego, twórcy słynnego zdjęcia z wydarzeń grudniowych w Gdyni. Przez cztery lata pracował w Stoczni Gdańskiej, gdzie założył pracownię fotografii barwnej. Kilka lat związany był z Polską Agencją Interpress w Warszawie. Przez wiele lat pracował w miesięczniku MORZE. Odbył szereg pełnomorskich rejsów na żaglowcach: "Dar Pomorza", "Kruzensztern", "Dar Młodzieży", "Zawisza Czarny", "Zew Morza", "Henryk Rutkowski", "Generał Zaruski", "Oceania", "Mir", "Fryderyk Chopin" i innych oraz na statkach handlowych, rybackich i okrętach wojennych.
Krzysztof Kamiński zadebiutował  publikacją prasową w 1961 roku. Był to portret Poli Raksy na okładce studenckiego magazynu „ITD”. Pierwszy opublikowany w prasie artykuł - to recenzja z wystawy fotografii o tematyce jazzowej Kuby Grabowieckiego w miesięczniku JAZZ w 1967 roku. Uczestniczył w 543 fotograficznych wystawach międzynarodowych i krajowych, zorganizowanych w 42 państwach. Jury tych wystaw przyznało zdjęciom Krzysztofa Kamińskiego 86 prestiżowych nagród. Pełnił wiele funkcji społecznie. Był m.in. v-prezesem i prezesem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego (1960-1968), członkiem komisji artystycznej GTF (1964-1978), v-prezesem Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce (1966-1972), członkiem Komisji Fotografii Krajoznawczej ZG PTTK (1971-1975), v-prezesem okręgu gdańskiego Związku Polskich Artystów Fotografików (1976-1983), przewodniczącym komisji artystycznej ZPAF w Gdańsku (1976-2005).
Krzysztof Kamiński jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich od 1974 roku, obecnie Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej, Klubu Publicystów Morskich SDRP, Związku Polskich Artystów Fotografików od 1975 roku, Stowarzyszenia Marynistów Polskich, Klubu Małej Ojczyzny Kwidzyńskiej. Jest rzeczoznawcą d/s fotografii MKiS. Artysta jest jurorem w wielu konkursach (wystawach) fotograficznych. Uczestniczył w obradach jury m.in. w wystawach fotografii „VENUS” w Krakowie, „Salonie Portretu” w Gdańsku, wystawie „DIA - POL” w Radomiu, wystawie „Fotomontaż” w Grudziądzu, wystawie „APOLLO” w Olsztynie, oraz na „FOTO - EXPO” w Poznaniu.
Przez kilka lat wykonywał zdjęcia teatralne dla potrzeb reklamowych Teatru Muzycznego w Gdyni i Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Zdjęcia  Krzysztofa Kamińskiego były publikowane w wielu prestiżowych książkach i albumach m.in. w PHOTOAMATEUR 1966, Bucher, Szwajcaria, PHOTOGRAPHY AS A TOOL , 1970, Time Life Book, New York, USA, EXHIBITORS ANNUAL, 1974, Hong Kong, THE INTERNATIONAL PHOTOGRAPHY, 1987, Pusan, Korea Południowa, THE FAMILY OF CHILDREN, 1977, Ridge Press Book, New York, USA, PHOTOGRAPHY YEAR BOOK 1977, Fountain Press, Londyn, Anglia, OSAKA WORLD SAIL 1983, Osaka, Japonia. Pełnostronicowe hasło "Kamiński Krzysztof" wraz z dwoma zdjęciami zamieszczone jest w PHOTOGRAPHERS ENCYKLOPAEDIA INTERNATIONAL 1839 TO THE PRESENT, wydanej przez Edition Camera Obscura w Szwajcarii w roku 1985 oraz na płytach CD-R pod tym samym tytułem w Paryżu w 1995 roku.
Krzysztof Kamiński jest autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych indywidualnych, zbiorowych, poplenerowych, pokonkursowych. Brał aktywny udział w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych, organizowanych pod patronatem FIAP, zdobywając wiele medali, nagród, wyróżnień, dyplomów, listów gratulacyjnych. Jego fotografie były prezentowane w wielu miastach Europy i świata (Berlin, Bournemouth, Bridge, Budapeszt, Drezno, Eindhoven, Grenoble, Haga, Hong Kong, Johannesburg, Kuching, Maitland, Matsuyama, Nowy Sad, Pusan, Puyallup, Reus, Rostock, Ryga, Safed, Salerno, Santiago, Seul, Southampton, Sydney, Tajpej, Waszyngton, Zadar).
Krzysztof Kamiński został uhonorowany tytułami: Artiste FIAP (AFIAP) w 1965 roku oraz Excellence FIAP (EFIAP) w 1972 roku przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej FIAP, z siedzibą w Paryżu.
Kolekcje fotografii Krzysztofa Kamińskiego znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Liptovske Muzeum Puzomberok w Słowacji, Galerii Kodak w Sydney.

Publikacje (albumy):
„Ratusz staromiejski w Gdańsku” (1967)
„Elbląg” (1987);
„Gdzie latarnie morskie migocą” (1999)
„Trójmiejski Park Krajobrazowy” (2001)
„Kaszubskim brzegiem Bałtyku - Nadmorski Park Krajobrazowy” (2002)
„Gmina Wejherowo” (2009)


Nagrody i odznaczenia:
Złoty Krzyż Zasługi;
Odznaka Zasłużony Działacz Kultury;
Odznaka Zasłużony Ziemi Gdańskiej;
Złota Odznaka Zasłużony Pracownik Morza;
Srebrna Odznaka Zasłużony Pracownik Morza;
Nagroda Wojewody Gdańskiego "za całokształt dorobku artystycznego w dziedzinie fotografii artystycznej"
Nagroda Prezesa RSW "za całokształt dokonań dziennikarskich".

Dewiza życiowa Krzysztofa Kamińskiego:
"Zwolnij, masz jeszcze tyle do zrobienia"

oraz ważny dla niego wiersz:
Julian Tuwim "Życie"
Do krwi rozdrapię życie,
Do szczętu je wyżyję,
Zębami w dni się wpiję,
Wychłeptam je żarłocznie
I zacznę święte wycie.
Rozbyczę się, rozjuszę,
Wycharknę z siebie duszę,
Ten pęcherz pełen strachu,
I będę ryczał wolny,
Tarzając się w piachu.

Źródła:
http://www.dawnaoliwa.pl/opisy/fotograficy/kaminski.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Kami%C5%84ski_(fotograf)
http://kwidzynopedia.pl/index.php?title=Krzysztof_Kami%C5%84ski

prezentowane zdjęcia:
źródło: http://www.zpafgdansk.pl/kaminski-krzysztof.html
1. Potyczka, 1959 rok
2. Oczy, 1962 rok
3. Akt jasny, 1967 rok
4. Akt ptaki, 1970 rok
5. Dar Pomorza na Atlantyku, 1979 rok
6. K. Kamiński - mistrz fotografii. Fot. Oki 44 http://kwidzynopedia.pl/index.php?title=Krzysztof_Kami%C5%84ski
 

grafika 591,
grafika 592,
grafika 593,
grafika 594,
grafika 595,
grafika 596,

wróc do góry