logo vivaoliva

projekt realizowany przez
Fundację Wspólnota Gdańska

logo wspólnota gdańska

Wt. 21 września 2021

<--    wrzesień 2021   -->
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  • Sb

Wesprzyj nas 1%

Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Wesprzyj kulturę i sztukę przekazując 1% podatku:
KRS 0000286430

Podsumowanie roku 2020 - kliknij tutaj, aby zobaczyć

Skarby Oliwian

skarby oliwian

znajdź w Oliwie

Banery

Korzystasz z tej www? zobacz

instytucja


logotyp instytucji

Zakład krawiecki KONASZEWSKI

Adres
80-324 Gdańsk
ul. Stary Rynek Oliwski 5

Kontakt
tel. stac. 58 552 2671
tel. kom. 603 954 734
mail. kontexpol@ima.pl

Pan Jarosław Konaszewski należy do czwartego pokolenia kultywującego rodzinne tradycje rękodzieła i rzemiosła. Pochodzi z białostockiego gospodarstwa szlacheckiego. Jego przodkowie wytwarzali przędzę, tkali, haftowali, szyli i wyrabiali koronki.

Gdańską przygodę rozpoczął we wczesnej młodości, gdy przyjechał z rodzinnych stron, by podjąć naukę w Zespole Szkół Okrętowych Conradinum. Jako specjalista budowy maszyn i urządzeń transportowych najął się do pracy w Stoczni Gdańskiej, a potem trafił do wojska w Nisku

Po powrocie nie wrócił do wyuczonego zawodu, lecz rozpoczął terminowanie w pracowni krawieckiej, u swojego wuja we Wrzeszczu. Czas pokazał, że była to trafna decyzja i w roku 1988 pan Jarosław uzyskał tytuł mistrzowski. Dziś sam uczy młodych zawodu i przewodniczy komisji egzaminacyjnej. Spod jego ręki wyszło w świat 12 uczniów. Rok 1988 był dla niego ważny również z innego powodu: Mistrz otworzył własny zakład w Oliwie, istniejący do dzisiaj.

W oliwskiej pracowni ubierają się ludzie sztuki i biznesu. Tradycją stało się przygotowywanie ubrań dla działaczy Solidarności. Zlecenia przychodzą z wielu stron, m. in. opery, teatru, służb rządowych, wojska, historycznych grup rekonstrukcyjnych. Wśród spektakularnych wyrobów mistrza Jarosława znajdziemy np. zaprojektowaną i uszytą przez niego togę dla radnych Miasta Gdańska.

Gdy czas nagli i klient przychodzi z pilnym zleceniem, niemal wszystko jest możliwe, chociażby uszycie ślubnego garnituru w niecałą dobę!

wróc do góry