logo vivaoliva

projekt realizowany przez
Fundację Wspólnota Gdańska

logo wspólnota gdańska

Czw. 23 września 2021

<--    wrzesień 2021   -->
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  • Sb

Wesprzyj nas 1%

Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Wesprzyj kulturę i sztukę przekazując 1% podatku:
KRS 0000286430

Podsumowanie roku 2020 - kliknij tutaj, aby zobaczyć

Skarby Oliwian

skarby oliwian

znajdź w Oliwie

Banery

Korzystasz z tej www? zobacz

instytucja

Introligatornia JD Jan Dopierała

Adres
80-317 Gdańsk
ul . Obrońców Westerplatte 37

Kontakt
tel. stac. 58 552 23 80

W warsztacie pana Jana królują dwie ogromne, przedwojenne maszyny do cięcia, które odziedziczył po ojcu, także introligatorze. Półki aż do sufitu wypełnia papier, tektura i ozdobne materiały. Całe swoje życie pan Jan poświęcił tej profesji. Tworzył zarówno oryginalne, ekskluzywne wyroby, jak i zwykłe oprawy książek, prac dyplomowych, itp.

Historię pracowni introligatorskiej pana Jana najlepiej oddają słowa jego córki, Ewy Sobierajskiej: Jan Dopierała rozpoczął swoją przygodę z introligatorstwem jako młody chłopak, pracując i ucząc się tego zawodu u wrocławskich i poznańskich mistrzów. W 1953 roku przyjechał do Gdańska, gdzie założył rodzinę i rozpoczął pracę w zawodzie. Złożył egzamin mistrzowski i mógł dalej doskonalić swoje umiejętności. Mój ojciec to wspaniały introligator. Spod jego rąk wychodzą przepiękne prace, takie jak oprawy książkowe, etui do ekspozycji biżuterii w sklepach jubilerskich, oprawy pamiątkowych medali, dyplomów. Niektóre prace dla Jana Dopierały są bardzo cenne, m.in. pamiątka dla Jana Pawła II i dla  ks. prałata Henryka Jankowskiego.

Oliwski mistrz we wrześniu kończy 85 lat. Jest nadal czynny zawodowo i z wielką przyjemnością spędza czas w swojej pracowni.

wróc do góry