logo vivaoliva

projekt realizowany przez
Fundację Wspólnota Gdańska

logo wspólnota gdańska

Wt. 21 września 2021

<--    wrzesień 2021   -->
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  • Sb

Wesprzyj nas 1%

Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Wesprzyj kulturę i sztukę przekazując 1% podatku:
KRS 0000286430

Podsumowanie roku 2020 - kliknij tutaj, aby zobaczyć

Skarby Oliwian

skarby oliwian

znajdź w Oliwie

Banery

Korzystasz z tej www? zobacz

instytucja

Pracownia introligatorsko-renowacyjna STARODRUK

Adres
80-339 Gdańsk
al. Grunwaldzka 559

Kontakt
tel. kom. 697 916 910

Pani Janina kocha książki, a szczególnym sentymentem darzy starodruki, którymi zajmuje się zawodowo od 40 lat. Swoją przygodę z książką zaczęła w Bibliotece Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku.

Czy konserwacja druków, map, rycin, która trwa cały rok może być fascynująca? Ależ tak. Pani Janina marzy o tym, by jej zawód nie zaginął. Przez wszystkie lata swojej pracy wyszkoliła 62 czeladników. Za zaangażowanie i pracę edukacyjną otrzymała złotą i srebrną odznakę od izby rzemieślniczej.

Po 30 latach Bibliotece PAN zaczęła pracę w Oficynie Wydawniczej GRAF, gdzie kierując dużym zespołem, jednocześnie nadal kształciła przyszłych introligatorów.

Potem przyszedł czas na prowadzenie własnego zakładu, najpierw we Wrzeszczu, następnie w Oliwie. Niestety, względy ekonomiczne zmusiły ją do zamknięcia pracowni. Na szczęście przyjazne miejsce znalazła w oliwskiej szkole, gdzie działa od 2 lat i ponownie łowi młode talenty. Pani Janina marzy, by dwoje uczniów, którzy obecnie są pod jej skrzydłami, wkrótce stanęło przed komisją i zdobyło tytuł czeladnika.

Historia jej zamówień zbiega się z historią miasta. Oprawiała pamiątkowe albumy dla znamienitych gości Gdańska, tworzyła eleganckie i unikatowe księgi wpisów czy wykwintne menu dla znanych restauracji.

Co boli panią Janinę? Kiedy książki cierpią, niszczeją, nie są pielęgnowane. Nie może zapomnieć starodruków z Biblioteki PAN, które czekają na nią zamknięte w czeluściach piwnic, w starym gmachu. Nie ma środków na ich konserwację, a być może niedługo zabraknie fachowców, którzy mogliby jej dokonać.

wróc do góry