logo vivaoliva

projekt realizowany przez
Fundację Wspólnota Gdańska

logo wspólnota gdańska

Wt. 21 września 2021

<--    wrzesień 2021   -->
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  • Sb

Wesprzyj nas 1%

Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Wesprzyj kulturę i sztukę przekazując 1% podatku:
KRS 0000286430

Podsumowanie roku 2020 - kliknij tutaj, aby zobaczyć

Skarby Oliwian

skarby oliwian

znajdź w Oliwie

Banery

Korzystasz z tej www? zobacz

instytucja


logotyp instytucji

Zakład fryzjerski STUDIO 3

Adres
80-360 Gdańsk
ul. Krzywoustego 1

Kontakt
tel. stac. 58 552 04 17
mail. studio@studio-3.com.pl

W 1962 roku rozpoczynała się rozbudowa Przymorza, a przy oliwskim dworcu pan Józef Odrabiewicz, budował pawilon pod swój przyszły zakład fryzjerski. Pawilony istnieją do dziś i nadal mieszczą m.in. zakład fryzjerski, który prowadzi dziś pani Marta Sołtysiak, córka mistrza Józefa, również mistrzyni w zawodzie.

Pani Marta przejęła zakład w 1984 roku, a tradycję fryzjerską przekazała również swojemu synowi, Sebastianowi. W rodzinie jest jeszcze wnuczka, wprawdzie liczy dopiero 12 lat, ale jej manualne zdolności zdradzają, że być może ona przejmie w przyszłości rodzinne nożyce.

Pani Marta zatrudnia dziś łącznie 15 pracowników. Nie wrócą już co prawda czasy, gdy w salonie trudno było wcisnąć szpilkę, a fryzjerki uwijały się w tłumie klientek jak w ukropie. Aby sprostać nawałowi pracy, w zakładzie pracowały 33 osoby! Codziennie, od godziny 7 do 21. Atrakcyjność zawodu przyciągała wielu młodych. Mistrzowie tacy jak pan Józef mieli kogo kształcić. Cech rzemiosł uhonorował go srebrną odznaką, właśnie za działalność szkoleniową.   

Dziś w salonie jest spokojniej. W zaciszu stanowisk fryzjerzy nierzadko słuchają zwierzeń, życiowych historii. Stali bywalcy stanowią trzon klienteli salonu, choć nowych nadal przybywa. Fryzjerki każdego traktują z atencją. Nie ma znaczenia, czy jest to znana publicznie osobistość (jak choćby Nergal czy minister Ewa Kopacz), czy ktoś taki jak stuletnia gdynianka, która od lat, regularnie czesze u nich włosy.

wróc do góry