logo vivaoliva

projekt realizowany przez
Fundację Wspólnota Gdańska

logo wspólnota gdańska

Wt. 21 września 2021

<--    wrzesień 2021   -->
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  • Sb

Wesprzyj nas 1%

Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Wesprzyj kulturę i sztukę przekazując 1% podatku:
KRS 0000286430

Podsumowanie roku 2020 - kliknij tutaj, aby zobaczyć

Skarby Oliwian

skarby oliwian

znajdź w Oliwie

Banery

Korzystasz z tej www? zobacz

instytucja


logotyp instytucji

Zakład tapicerski FIJAŁEK

Adres
80-353 Gdańsk
ul. Poznańska 9

Kontakt
tel. stac. 58 557 23 61
tel. kom. 501 267 710
mail. tapicer@fijalek.pl

Klan tapicerski z ul. Poznańskiej ma za sobą 43 lata tradycji rzemieślniczej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Najpierw był dziadek, potem syn, a od jedenastu lat wnuk Rafał, przygotowujący się do przejęcia rodzinnej schedy.

Senior rodu, zanim zaczął prowadzić własny zakład, pracował w stoczni i może pochwalić się tym, że meble na pierwszym w Polsce rudowęglowcu „Sołdku” to jego dzieło.

Na początku istnienia firmy senior rodu, Władysław, nie tylko wprowadził swój zakład w struktury Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw i Cechów Budowlano-Drzewnych w Gdańsku, ale również przewodniczył Komisji Egzaminacyjnej, która kwalifikowała nowych mistrzów i czeladników. Przewodniczył również przez wiele lat sądowi cechowemu.

Nie ma rzeczy niemożliwych – tak można by sparafrazować dewizę życiową seniora Władysława. To ona, z połączeniu z wieloletnim doświadczeniem i dyplomami mistrzowskimi jego, syna, synowej i wnuka – sprawiają, że zakład podejmuje się zleceń tapicerskich, również nietypowych i rekonstrukcji mebli stylowych.

Z hobby syna Zbigniewa bierze się specjalizacja pracowni - tapicerstwo jachtowe.

Rzemieślnicza codzienność to jednak nie wszystko. Pan Zbigniew ma swoje żagle, pod którymi spędza wolny czas z najbliższymi. Pan Władysław od lat hoduje rasowe gołębie. Rodzina, oprócz żagli i wędkowania to największa pasje pana Rafała.

wróc do góry